Up to 150 million #coronavirus tests may be required worldwide: #WHO official
The World Health Organization (WHO) has distributed some 1.5 million novel coronavirus diagnostic tests worldwide, but may require 80 to 100 times as much in the future to meet the demand, Mike Ryan, executive director of the WHO Health Emergencies Programme told reporters.
"The WHO distributed one and a half million lab tests around the world," he said. "We need to scale that up approximately 80 to 100 times."
"That’s an extreme analysis but that’s what we need to infer," Ryan added.
According to the official, the WHO is facing increasing difficulties in moving its personnel and materials, including coronavirus tests and personal protection equipment (PPE), around the world.