«Ակնհայտ է, որ ընտրությունների ավարտից հետո լուրջ հետևությունների անհրաժեշտություն է լինելու». Արսեն Խառատյան
![]() 557 Երեքշաբթի, 31 մարտի, 2020 թ., 14:50 «Ալիք մեդիա»-ի գլխավոր խմբագիր Արսեն Խառատյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սյուռընտիր Արցախի առավոտը Առավոտյան ժամը 8-ից մինչև կեսօր Ստեփանակերտի շուրջ 4 տասնյակ ընտրատեղամասերի մեծ մասն աշխատում էին գերակտիվ ռեժիմով: Մեր եղած բոլոր 6 ընտրական տեղամասերում հերթեր էին, առավոտյան 10-ից 11-ի դրությամբ ընտրատուփերը լեփ-լեցուն էին, այնքան, որ հանձնաժողովի անդամներն ստիպված էին քանոնով տեղավորել ընտրաթերթիկները: Վստահ չեմ, թե ինչպես է կարգավորվելու այս հարցը մինչև օրվա վերջ: Ընտրատեղամասերի դիմաց ձեռնոցներ ու դիմակներ էին տեղադրված, տուփերով գրիչներ, որոնցից ոչ բոլոր ընտրողներն էին օգտվում: Կեսօրի դրությամբ Արցախի ԿԸՀ տվյալների համաձայն ընտրություններին մասնակցությունը 25% է եղել: Ընտրական գործընթացը կազմակերպելու լուրջ թերությունների, ինչպես նաև արձանագրված մի շարք այլ խնդիրների վերաբերյալ առաջիկայում կբարձրաձայնեն դիտորդներն ու թեկնածուները: Ակնհայտ է, սակայն, որ ընտրությունների ավարտից հետո լուրջ հետևությունների ու փոփոխությունների անհրաժեշտություն է լինելու: Մի բան կարող եմ հստակ արձանագրել, եթե մինչ այս պահը կորոնավիրուսն Արցախ է հասել, ապա այս ընտրությունների ընթացքում մարդկային շփումների մասշտաբները դրա տարածման համար «փառահեղ» հնարավորություն է ստեղծել: Շարունակում ենք հետևել Արցախյան ընտրությունները կորոնավիրուսի օրերին, կամ՝ «пир во время чумы» սյուռեալիստական ֆիլմը»: |