«Արդյունավետ կարող է լինել Նախիջևանի խնդրով եռակողմ փակ խորհրդակցությունների անցկացումը». Վարդան Ոսկանյան
![]() 448 Հինգշաբթի, 28 մայիսի, 2020 թ., 03:10 Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Նախիջևանի հատվածում Բաքվի բռնապետի հեռագնա սադրիչ ծրագրերը, ըստ իս, միտված են լուծելու տարածքում և ընդհանրապես հայ-ադրբեջանական խնդիրների բույլում թուրքական դերակատարության էʹլ ավելի մեծացման հարցը։ Այս առումով նաև հենց Նախիջևանում է, որ առարկայորեն համընկնում են Հայաստանի, Իրանի և Ռուսաստանի շահերը, որոնցից և ոչ մեկը չի կարող, մեղմ ասած, խանդավառ լինել թուրքական ներկայության, դերակատարության և ազդեցության աճով։ Հաշվի առնելով վերոնշյալը, կարծում եմ՝ արդյունավետ կարող է լինել Նախիջևանի խնդրով եռակողմ Հայաստան-Իրան-Ռուսաստան փակ խորհրդակցությունների անցկացումը, և նկատի ունենալով նախիջևանյան քաղաքական շրջանակներում մշտապես գոյություն ունեցող կենտրոնախույս մտայնությունը, ձգտել Նախիջևանի հետ կառուցել առանձին հարաբերություններ»։ |