Վորոնեժում Երևանից ժամանած 16 տոննա մաքսանենգ ծխախոտով ինքնաթիռ են առգրավել
Վորոնեժի սահմանապահներն առգրավել են Երևանից ներմուծված 16 տոննա ծխախոտ: Կեղծված ծխախոտի հսկայական խմբաքանակը հայտնաբերվել է Երևանից Վորոնեժ ժամանած բեռնատար ինքնաթիռում. այս մասին հայտնում է Вести Воронеж կայքը:
Դատելով պիտակներից՝ բոլոր ծխախոտներն արտադրվում են Հայաստանում: Ապրանքի վրա չկան ակցիզային դրոշմանիշներ և հատուկ գծանշաններ, որոնք անհրաժեշտ են ծխախոտի արտադրանքի համար: Ի դեպ, սա վերջին մեկ ամսում Հայաստանից պայմանագրային ծխախոտի երկրորդ խոշոր առաքումն է: Ապրիլի վերջին նույնպիսի ծխախոտներ առգրավեցին Կրասնոդարի սահմանապահները:
Հենց Հայաստանում՝ կեղծ առևտրի կասկածով, մի ամբողջ սկանդալ բռնկվեց: Երկրի նախկին նախագահի փեսան՝ Միքայել Մինասյանը, մեղադրեց գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին այս ապօրինի բիզնեսը կազմակերպելու մեջ: Վերջինն էլ, իր հերթին, Մինասյանին սպառնում է անվտանգության ուժերով։
Մինչդեռ, ըստ Մինասյանի, Վորոնեժի դրվագը շատերից մեկն է միայն և ծխախոտի տեղափոխումը Ռուսաստան շարունակվում է արդեն երկու տարի: Մասնագետները Վորոնեժում բոլոր առգրավված ծխախոտի վաճառքի գինը գնահատել են 70 միլիոն ռուբլի: