«Նա նույնքան կոշտ է, որքան մարդասպանը». Թրամփը` Մոդիի մասին
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ֆրանսիայում G7 գագաթնաժողովի շրջանակներում մեկ տարվա ընթացքում իր առաջին երկկողմ հանդիպումն է ունեցել Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ, հաղորդում է India Today-ը։
Ամերիկացի առաջնորդը Մոդիին անվանել է «կոշտ առևտրական»՝ կատակով համեմատելով նրան մարդասպանի հետ։
«Նա իրականում նույնքան կոշտ է, որքան մարդասպանը... Բայց նա այնքան գեղեցիկ է, որ զարմացնում է։ Նման մարդիկ շատ չկան։ Բոլորն ասում են, թե ինչ լավ տղա է նա, իսկ ես ասում եմ՝ նա շատ կոշտ տղա է։ Նա կոշտ առևտրական է», - ասել է ամերիկացի առաջնորդը։
Լրատվամիջոցների հաղորդագրությունները ցույց են տալիս, որ Թրամփը վերջերս քննադատել է Հնդկաստանին, բայց համատեղ մամուլի ասուլիսում նա իր հռետորաբանությունը փոխել է ոգևորվածի։ Նա հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է օգնություն ուղարկել, եթե երկիրը հարձակման ենթարկվի։
«Կարծում եմ՝ մենք հիանալի հարաբերություններ ունենք [Հնդկաստանի հետ – խմբ.]... եթե նրանք հարձակման ենթարկվեն, մենք կօգնենք նրանց», - ասել է Թրամփը։
Չնայած ակնհայտորեն բարեկամական մթնոլորտին, առաջնորդները քննարկել են նաև զգայուն հարցեր։ Մոդին կոչ է արել ապահովել քաղաքացիական նավերի անվտանգությունը Պարսից ծոցում, որտեղ վերջերս ԱՄՆ-ի կողմից իրականացված հարվածի հետևանքով զոհվել էին երեք հնդիկ նավաստիներ: Թրամփն ընդունել է իրավիճակի լրջությունը և խոստացել համագործակցել Նյու Դելիի հետ այս հարցի շուրջ: Ավելին, առաջնորդները նշել են, որ ԱՄՆ-ն և Հնդկաստանը մոտ են խոշոր առևտրային համաձայնագրի ստորագրմանը, որը բանակցությունների փուլում էր փետրվարից ի վեր: