«Միջազգային կորպորացիայի հանդեպ պարտավորությունը չի կարող հակասել մարդու իրավունքների սկզբունքներին». Արթուր Սաքունց
![]() 363 Չորեքշաբթի, 05 օգոստոսի, 2020 թ., 21:55 Իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Պետք է հանրայնացնել Ամուլսարի հանքի շահագործման հետ կապված միջազգային պարտավորությունները մի կողմից, և ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների ապահովման հանդեպ պետության պարտավորությունները՝ մյուս կողմից, և ղեկավարվել ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների, այդ թվում՝ կյանքի, առողջության, աշխատանքի և այլն, հանդեպ պարտավորությունների կատարմամբ, ու վերջնական որոշում կայացնել։ Միջազգային որևէ կորպորացիայի հանդեպ պարտավորությունը չի կարող և չպետք է հակասի հենց միջազգայնորեն երաշխավորված մարդու իրավունքների սկզբունքներին։ Որևէ որոշում կամ գործողություն՝ անկախ դրանց հանդեպ կողմ կամ դեմ եղողների թվաքանակից, չպետք է վնասի մարդու հիմնարար իրավունքները։ Միայն այս մոտեցման դեպքում կլինի իրավականորեն հիմնավորված որոշում, զերծ կլինի տարատեսակ մանիպուլիացիաներից և կարճաժամկետ կամ երկարաժամկետ շահարկումներից»: |