Ինչպես են տարբեր երկրներ պատրաստվում դպրոցների վերաբացմանը
Նոր ուսումնական տարին սկսելուն պես աշակերտները նույնպես վերադառնում են դպրոցներ։ Ահա, թե ինչ միջոցներ են ձեռնարկվում կորոնավիրուսի դեմ Եվրոպայի տարբեր երկրների դպրոցներում․
Ֆրանսիա- ուսուցիչները կկրեն դիմակներ
Ֆրանսիացի դպրոցականները սեպտեմբերի 1-ին դպրոց կվերադառնան կանոնների մի փոքր մեղմացված տարբերակով։ Օրինակ, այլևս դասերի տևողության հետ կապված սահմանափակումներ չեն լինի և սոցիալական հեռավորությունը պարտադիր չի լինի։ Դիմակների օգտագործումը պարտադիր կլինի 11 տարեկանից բարձր աշխատակիցների և ուսանողների համար, նույնիսկ եթե նրանք կարողանան միմյանցից ավելի քան 1մ հեռավորության վրա մնալ: Սա նշանակում է, որ ուսուցիչները պետք է դասերն անցկացնեն միայն դիմակով։ Հատակը, սեղանները և մակերեսները, որոնց պարբերաբար դիպչում են, օրինակ՝ դռան բռնակները, պետք է մաքրվեն և ախտահանվեն օրական առնվազն մեկ անգամ:
Իտալիա- դասերն ավելի կարճ կլինեն
Դասերն Իտալիայում կվերսկսվեն սեպտեմբերի 14-ից։ Ուսանողները պետք է նստեն միմյանցից 1մ հեռավորության վրա, նաև կկրճատվի դասերի տևողությունը։ Դրանք կբաժանվեն տարբեր ուսումնական խմբերի մեջ, մուտքը կլինի հերթականությամբ, իսկ դպրոցները բաց կլինեն նաև շաբաթ օրերին։ Աշակերտներն ու ուսուցիչները պետք է կրեն դիմակներ, իսկ ուսուցիչները՝ նաև դեմքի պաշտպանիչ վահաններ։ Դասերը կանցկացվեն բացօթյա տարածքներում կամ մեծ սենյակներում, ինչպիսիք են թատրոնները կամ թանգարանները: Հեռահար ուսուցումը հասանելի կլինի ընտանիքի խոցելի անդամների հետ բնակվող միջնակարգ դպրոցների աշակերտների համար:
Գերմանիա- առանց բազրիքներին դիպչելու
Գերմանիայի 16 նահանգներում ուսումնական տարին սկսվում է տարբեր ժամանակներում։ Խորհուրդ են տրվում լրացուցիչ հիգիենայի միջոցներ, ինչպիսիք են ձեռքերը հաճախակի լվանալը և աստիճանները բարձրանալիս ձեռքերը բազրիքներից հեռու պահելը: Դիմակները պարտադիր չեն, և նախատեսված է անվճար թեստավորում ուսուցիչների համար: Դասերն ընթանալու են խմբերով, որոնք կարող են բաղկացած լինել մի քանի հարյուր ուսանողից։ Այս դեպքում չկան սոցիալական հեռավորության կանոններ, սակայն յուրաքանչյուր խումբն ունի իր տարածքը դպրոցի շրջակայքում, հանդերձարաններում և ճաշարանում։ Որոշ նահանգներում աշակերտները և ուսուցիչները պարտադիր պետք է կրեն դիմակներ, որոշներում դա պահանջված չի լինի, իսկ որոշներում էլ պարտադիր կլինի դիմակ կրելը միջանցքներում և հասարակական տարածքներում։
Իսպանիա- զուգարանները պետք է մաքրվեն օրական երեք անգամ
Կառավարությունը թողարկել է ուղեցույցներ, որոնք կհարմարեցվեն Իսպանիայի 17 ինքնավար մարզերից յուրաքանչյուրին: Ուսանողները պետք է միմյանցից պահեն առնվազն 1.5մ հեռավորություն, բացառությամբ կրտսեր տարիքի երեխաների, որոնց դրա փոխարեն կթույլատրվի գտնվել 15-ից 20 աշակերտների համար նախատեսված փուչիկներում, որտեղ ստիպված չեն լինի հեռավորություն պահպանել: Դիմակները պարտադիր կլինեն դպրոցական տրանսպորտում վեց տարեկանից բարձր երեխաների, ինչպես նաև աշակերտների և ուսուցիչների համար: Ուսումնական հաստատությունները պետք է մաքրվեն առնվազն օրը մեկ անգամ, իսկ զուգարանները՝ երեք:
Նիդեռլանդներ- պետք է ստուգվի օդափոխության համակարգը
Նիդեռլանդներում ինչպես տարրական, այնպես էլ միջնակարգ դպրոցների բոլոր աշակերտների համար կտրամադրեն դասաժամերի նորմալ քանակ: Բայց կառավարությունն ասում է, որ աշակերտները կարող են ազատվել դպրոց հաճախելուց, եթե նրանք կամ ում հետ ապրում են, բարձր ռիսկային խմբում են։ Կառավարությունը չի պարտադրել դիմակ կրելը։ Դպրոցներին նաև խրախուսվել է համոզվել, որ օդափոխման համակարգերը լավ են գործում՝ օգնելու սահմանափակել կորոնավիրուսի տարածումը:
Դանիա- պիոներական հերթականությամբ ժամանում
Դանիան Նորվեգիայի հետ դարձել է առաջին եվրոպական երկիրը, որը տարրական դասարանների երեխաներին թույլ է տվել մեկուսացումից հետո վերադառնալ դպրոց: Մայիսի 18-ից վերաբացվել են 12-16 տարեկան երեխաների համար նախատեսված դպրոցները։ Այլ երկրներ հետևեցին Դանիայի օրինակին և ընդունեցին միջոցներից շատերը, որոնք առաջին անգամ փորձարկվեցին այնտեղ՝ հերթականությամբ դպրոց ժամանելը, օրվա ընթացքում հաճախակի ձեռքերը լվանալը և մաքրելը, երեխաներին փոքր խմբերում պահելը և հնարավորինս քիչ շփումները այլ մարդկանց հետ։ Նոր ուսումնական տարին սկսվել է օգոստոսի վերջին՝ չնայած վերջին շաբաթներին, հատկապես երիտասարդների շրջանում վարակների թվի աճին։