«Թուրքիայի իսլամիստները հերթական պատերազմն են սկսել հայ ժողովրդի դեմ». Դանիայի խորհրդարանի պատգամավոր
![]() 275 Չորեքշաբթի, 30 սեպտեմբերի, 2020 թ., 19:15 Դանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Լարս Ասլան Ռասմուսենը իր էջում գրել է. «Բռնի մարտեր են սկսվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, և նրանցից շատերը զոհվել են: Այստեղ՝ Դանիայից դժվար է տեսնել իրավիճակը, բայց ես չեմ կասկածում, թե որտեղ եմ կանգնած: 200%-ը Հայաստանի կողմն է: Ադրբեջանը խելահեղ կոռումպացված բռնապետություն է, որին աջակցում և վճարում է հանցագործ Էրդողանը: Այսպես՝ Թուրքիայի իսլամիստները հերթական պատերազմն են սկսել հայ ժողովրդի դեմ, նույնկերպ, ինչպես երբ նրանք իրականացրին 1.5 միլիոն հայերի ցեղասպանություն 1915 թվականին: Այսպիսով՝ սա համարժեք է Գերմանիայի կողմից Իսրայելի վրա հարձակմանը, պարզապես երկրի վերջին հրեաներից ազատվելու համար: Այդ պատճառով Ադրբեջանը և Թուրքիայի հանցավոր ռեժիմները պետք է դատապարտվեն, և միջազգային հանրությունը պետք է աջակցի Հայաստանին»: |