«Վարչապետի կերպարի մեջ կա հայատյացություն և դա համընկնում է ադրբեջանական, թուրքական քաղաքականության հետ»․ Լ․ Ալավերդյան
![]() 408 Երեքշաբթի, 01 դեկտեմբերի, 2020 թ., 22:15 «Երբ որ վարչապետ է դարձել Նիկոլ Փաշինյանը, ես նկատել եմ մի տարօրինակ բան՝ ինքն ատելությամբ է լցված հայության նկատմամբ»,- ԳԱԼԱ-ի հետ զրույցում, ասել է Հայաստանի մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան, իրավապաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը։ Իրավապաշտպանը հիշեց, թե ինչպես է Ն․ Փաշինյանը Ղազախստան, ԱՄՆ, Իրան, Վատիկան այցելությունների ընթացքում վատաբանել հայ ժողովրդին՝ նրան անվանելով «անբան», «լրտես», սևացնելով անգամ հայ գիտնականներին։ «Ինչո՞վ է բացատրվում այդ հայատյացությունը, որը ոչ միայն ներքին պառակտում է ստեղծում, այլև փոխում է հայության իմիջն աշխարհով մեկ։ Այն, որ այդ կերպարի մեջ կա հայատյացություն և դա համընկնում է ադրբեջանական, թուրքական քաղաքականության հետ, ես պատասխանատու ձևով հայտարարում եմ»,- ասել է իրավապաշտպանը։ Մանրամասները՝ տեսանյութում։ |