«ԱՄՆ-ը կուժեղացնի Ուկրաինային ուղղված աջակցությունը». Բլինքեն
Միացյալ Նահանգները մտադիր է ուժեղացնել աջակցությունն Ուկրաինային՝ անվտանգության, տնտեսության ոլորտներում և ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի համար։
Մարտի 10-ին նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։
«Մենք կենտրոնացած ենք Ուկրաինայի ժողովրդավարության, կոռուպցիայի դեմ պայքարին աջակցելու վրա։ Ինչպես նաև կենտրոնացած ենք Ռուսաստանի ագրեսիային հակազդելու ջանքերին աջակցելու վրա»,- ասել է Պետդեպարտամենտի ղեկավարը:
«Մենք վճռականորեն դեմ ենք Ղրիմի բռնակցման՝ Ռուսաստանի փորձին։ Մենք վճռականորեն դեմ ենք Դոնբասում նրա ագրեսիային»,- ընդգծել է Բլինքենը։
Իր ելույթի ավարտին պետքարտուղարն ափսոսանք է հայտնել, որ Ուկրաինան ոչ միայն ապրում է «դրսից ռուսական ագրեսիայի» պայմաններում, այլև տառապում է ներքին խնդիրներից, այդ թվում՝ կոռուպցիայից։