«Չեմ ուզում լինել այս կեղտոտ պատմության մեջ». ուկրաինացի երգչուհին հրաժարվել է «Եվրոտեսիլ» մեկնելուց
3603
Չորեքշաբթի, 16 փետրվարի, 2022 թ., 19:00
Ուկրաինացի երգչուհի Ալինա Պաշը հրաժարվել է մասնակցել «Եվրոտեսիլ 2022» երաժշտական ​​մրցույթին։ Այս մասին նա հայտնել է Instagram-ի իր էջում։
Երգչուհին հրաժարվել է Ուկրաինան փառատոնին ներկայացնելուց՝ պատճառաբանելով, որ սպառնալիքներ է ստանում։ «Ես չեմ ուզում այս վիրտուալ պատերազմն ու ատելությունը։ Հիմա գլխավոր պատերազմն արտաքին պատերազմն է, որը եկավ իմ երկիր 2014թ.: Ես այլևս չեմ ուզում լինել այս կեղտոտ պատմության մեջ: Ծանր սրտով հանում եմ իմ թեկնածությունը Եվրոտեսիլ երգի մրցույթից՝ որպես Ուկրաինայի ներկայացուցիչ։ Շատ եմ ցավում»,- գրել է նա։
Նշենք, որ նա «Եվրոտեսիլում» Ուկրաինայի ներկայացուցիչ էր ընտրվել փետրվարի 12-ին:
Դեռևս եզրափակիչ ընտրության մեկնարկից առաջ մրցույթի երկրպագուները բողոքի ակցիա էին կազմակերպել այն պատճառով, որ երգչուհին նախապես հարցազրույցներից մեկում խոստովանել էր, որ 2015 թվականին ելույթ է ունեցել Ղրիմում։ Ավելի ուշ Ալինան ներկայացրել է փաստաթուղթ, որը վկայում է, որ նա օրինական կերպով հատել է Ուկրաինայի և Ղրիմի սահմանը, սակայն ավելի ուշ երկրի պետական ​​սահմանային ծառայությունը հայտնել է, որ նա չգիտի, թե ինչ փաստաթղթի մասին է խոսքը։ Այդ կապակցությամբ երգչուհին քննադատության է ենթարկվել սոցիալական ցանցերում: