«Արցախի իշխանությունը չպետք է թույլ տա՝ Բերձորի հանձնման կործանարար ծրագիրը կյանքի կոչվի». Մետաքսե Հակոբյան
![]() 493 Երկուշաբթի, 04 հուլիսի, 2022 թ., 16:42 «Արցախում արդեն տարօրինակ չէ ոչ հայանպաստ հայտարարություններ լսելը: Ոչ թե հարմարվել են, այլ հասկացել են, որ այս իշխանություններից այլ բան չեն կարող սպասել, բայց զայրանում են, փորձում ինքնուրույն ճանապարհներ գտնել՝ հասկանալով, որ ի դեմս ՀՀ իշխանությունների, մենակ են մնացել»,- «Հարցազրույցի» եթերում ասել է Արցախի ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը: Ինչ վերաբերում է Աղավնոյի, Բերձորի ճակատագրին, պատգամավորի համոզմամբ, թեև ՀՀ իշխանություներն արդեն համաձայնություն տվել են այդ վտանգներով լեցուն ծրագրին, բայց դեռ ժամանակ կա․ «Արցախի իշխանությունը չպետք է թույլ տա՝ Բերձորի հանձնման կործանարար ծրագիրը կյանքի կոչվի, ՀՀ իշխանության հետ հույսեր չեմ կապում, բայց Արցախի իշխանությունը պարտավոր է դա անել»,- ընդգծել է պատգամավորը: Նրա խոսքով՝ ճանապարհի անվտանգության կարևորության խոստումներով փորձ է արվում հանրությանը հանգստացնել այնպիսի բառերով, արտահայտություններով, որոնք իրականում փափուկ բարձ դնելու և ժամանակ շահելու համար են. «Իրականում, այստեղ Բերձորը պահելու խնդիրը չէ, այլ Արցախի լինել-չլինելու հարցն է դրված: Ճանապարհը շատ մեծ վտանգներ է պարունակում»: |