Ուկրաինան հոկտեմբերի 11-ից կդադարեցնի էլեկտրաէներգիայի արտահանումը ԵՄ
Ուկրաինան հոկտեմբերի 11-ից հրետակոծության պատճառով կդադարեցնի էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը Եվրոմիություն։ Այս մասին սոցցանցերում հայտնում է Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարարությունը։
«Այսօրվա հրթիռային հարվածը, որը հարվածել է ջերմային արտադրության և էլեկտրական ենթակայաններին, ստիպել է Ուկրաինային դադարեցնել էլեկտրաէներգիայի արտահանումը 2022 թվականի հոկտեմբերի 11-ից՝ սեփական էներգահամակարգը կայունացնելու համար», - ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ։
Նախարարությունը հիշեցրել է, որ ուկրաինական կողմը էլեկտրաէներգիա է արտահանել Եվրոմիություն և «առանձին գծերով Մոլդովա և Լեհաստան»։
Հոկտեմբերի 10-ի առավոտյան ուկրաինական լրատվամիջոցները սկսել են հաղորդել Կիևում և Կիևի շրջանում պայթյունների մասին։ Հրթիռային հարվածների տակ են հայտնվել նաև Խարկովը, Դնեպրոպետրովսկը, Օդեսան, Լվովը և Լվովի մարզը, Տերնոպոլի, Իվանո-Ֆրանկովսկի, Խմելնիցկիի, Կոնոտոպի, Ռիվնեի և Պոլտավայի շրջանները։
Ավելի ուշ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարեց Ուկրաինայի ռազմական հրամանատարության, կապի և էներգետիկ համակարգերի օբյեկտներին զանգվածային հարված հասցնելու նպատակին հասնելու մասին։
ՄԱԿ-ը, ՆԱՏՕ-ն, ԵՄ-ն և եվրոպական մի շարք երկրներ դատապարտել են հրթիռային հարվածները։ Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Քրիստինա Լամբրեխտը խոստացել է Կիևին, որ IRIS-T միջին հեռահարության չորս ժամանակակից հակաօդային պաշտպանության համակարգերից առաջինը արագ կուղարկվի։ Ֆրանսիան պատրաստակամություն է հայտնել ընդլայնել Ուկրաինային ռազմական աջակցությունը, մինչդեռ Հնդկաստանը կոչ է արել «անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները»։