Իրանը Հայաստանին հավելյալ գազ է տալու պայմանի դիմաց. «Ժողովուրդ»
![]() 446 Հինգշաբթի, 03 նոյեմբերի, 2022 թ., 09:12 «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Օրերս՝ Հայաստանի և Իրանի միջև էներգետիկայի ոլորտում տնտեսական համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից հետո, պաշտոնական Երևանն ու Թեհրանը երկուստեք հայտարարություն են տարածել, ըստ որի՝ Իրանից Հայաստան եկող գազի ծավալները կրկնապատկվելու են։ Բավականին ոգևորիչ այս հայտարարությունից հետո ոչ միայն ՀՀ քաղաքացիներն են ուրախացել՝ մտածելով, թե գազի սակագնի փոփոխություն կարող է տեղի ունենալ, այլ նաև իշխանավորները սա որպես դարի ձեռքբերում են ներկայացնում։ Պարզեցինք, սակայն, որ գազի ավելացող ծավալները կապված են նոր գործարկվող ջրեմաէլեկտրակայանի հետ։ Ստացվում է, որ Իրանը Հայաստանին հավելյալ գազ է տալիս ոչ թե քաղաքացիների սոցիալական վիճակը մեղմելու, այլ սոսկ նոր ՋԷԿ-ը գործարկելու համար»։ Մանրամասները՝ թերթի համարում: |