ԵՄ-ն որոշ ոլորտներում ավելի շատ կախված է Չինաստանից, քան ռուսական գազից. Բորել
Եվրոմիությունը պետք է աշխատի նվազեցնել իր չինական արտադրության հազվագյուտ հողային տարրերից կախվածությունը, ինչը նույնիսկ ավելի մեծ է, քան ԵՄ-ի կախվածությունը ռուսական հանածո էներգիայի մատակարարումներից:
Այս մասին G7-ի նախարարների հանդիպումից հետո գրել է ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։
«Չինաստանը կարևոր դեր է խաղում մատակարարման շատ շղթաներում, և մեր կախվածությունը Չինաստանից «կանաչ վերափոխման» ռազմավարության համար նույնիսկ ավելի մեծ է, քան Ռուսաստանի հանածո վառելիքից: Չինաստանին բաժին է ընկնում մագնեզիումի կարիքների մինչև 90 տոկոսը, հազվագյուտ հողային տարրերի 90 տոկոսը»: Չինաստանին բաժին է ընկնում ԵՄ-ում օգտագործվող արևային մարտկոցների 80 տոկոսը: Մենք պետք է նվազեցնենք գերկախվածությունը, լուծենք խոցելիությունը և մեծացնենք ճկունությունը: Մենք կշարունակենք համագործակցել Չինաստանի հետ մեր գործընկերների, այդ թվում՝ G7-ի հետ»,- գրել է Բորելը:
Նա նշել է, որ CPC-ի 20-րդ համագումարից հետո, որը Սի Ցզինպինին երրորդ ժամկետով կուսակցության առաջնորդ է հաստատել, Չինաստանն ակնհայտորեն «ավելի վճռական» արտաքին քաղաքականություն է վարելու։ Մասնավորապես, Թայվանի նեղուցում լրացուցիչ լարվածությունը կարող է հատկապես կործանարար ազդեցություն ունենալ ԵՄ-Չինաստան հարաբերությունների վրա։
«Մենք պետք է իրավական դաշտ ապահովենք Չինաստանում գործող մեր ընկերությունների համար և համոզվենք, որ մեր կախվածությունը խոցելիության չի վերածվի»,- հավելել է ԵՄ բարձրաստիճան ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով՝ Չինաստանում մարդու իրավունքների հետ կապված ծանր իրավիճակը ԵՄ-ի հետ հարաբերություններում ամենամեծ հակասությունների պատճառն է։ Միաժամանակ ԵՄ-ն Չինաստանին կոչ է անում կատարել միջազգային և իրավական պարտավորությունները, այդ թվում՝ հարգել մարդու իրավունքները Սինցզյանում, Տիբեթում և Ներքին Մոնղոլիայում։ Այս հարցերը բարձրացնում են ԵՄ ներկայացուցիչները բոլոր մակարդակներում չինացի գործընկերների հետ հանդիպումների ժամանակ։