«ՀՀ իշխանությունները չեն կարողանում աշխատել Վրաստանի իշխանությունների հետ»․ Արթուր Խաչատրյան
![]() 675 Երկուշաբթի, 28 նոյեմբերի, 2022 թ., 15:12 ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը «Հայելի» ակումբում ասուլիսի ժամանակ անդրադարձել է Լարսում ստեղծված իրավիճակին․ «Ղրիմի կամրջի պայթյունից հետո ավելի մանրակրկիտ են զննում բեռները, քանի որ պայթած մեքենան հայկական էր։ Իշխանությունները կոմպետենտ չեն, ունակ չեն այդ խնդիրը լուծելու, դա ակնհայտ է։ Խնդիրը Թիֆլիսում չի լուծվելու, խնդիրը Երևանում պետք է լուծվի, սակայն իրենք չեն կարողանում աշխատել Վրաստանի իշխանությունների հետ։ Որքան էլ հարց տաս, կասեն՝ «մենք այդ ուղղությամբ աշխատում ենք»։ Սակայն արդյունք չկա, իրենց «խեղդես-չխեղդես», այնտեղ նստած մարդը ի վիճակի չէ այդ հարցը լուծել։ Մարդիկ շատ ծանր վիճակում են, շուտով ցրտերն էլ կընկնեն, վառելիքի ծախսը կմեծանա։ Որևէ օգնություն չեն ստացել դեսպանատնից, որևէ մեկը չի ասել՝ մեքենան մի քշի՝ տար, որովհետև խնդրի առաջ ես այնտեղ կանգնելու»։ |