Պուտինը Բելառուսին մեքենաշինության զարգացման համար 105 միլիարդ ռուբլի կհատկացնի
Ռուսաստանը լրացուցիչ 105 միլիարդ ռուբլի է հատկացրել Բելառուսում մեքենաշինության զարգացման համար։ Բացի այդ, միջոցները պետք է ուղղվեն Մոսկվայի և Մինսկի համատեղ նախագծերի ֆինանսավորմանը հաստոցաշինության և էլեկտրոնիկայի ոլորտներում:
«Ռուսաստանը լրացուցիչ 105 միլիարդ ռուբլի է հատկացրել մեր բելառուս գործընկերներին՝ մեքենաշինության, հաստոցաշինության և էլեկտրոնիկայի ոլորտում խոստումնալից, ներմուծմանը փոխարինող համատեղ նախագծերը ֆինանսավորելու համար»,- ասել է Պուտինը ռուս-բելառուսական բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Նրա խոսքով, տնտեսության վերոնշյալ ոլորտներում համատեղ նախագծերը պետք է օգնեն երկու երկրներին լրացնել իրենց ներքին շուկաները Մոսկվայի և Մինսկի դեմ միջազգային պատժամիջոցների պատճառով մի շարք արտասահմանյան արտադրողների հեռանալուց հետո:
Դեկտեմբերի 19-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ Բելառուսի հետ ինտեգրման իր պլանների 60%-ը կատարվել է։ Նրա խոսքով, Մոսկվան և Մինսկը մինչ այժմ իրականացրել են մոտ 600-ը 1000 համապատասխան «միջոցառումներից»՝ երկու երկրների տնտեսությունները մերձեցնելու համար։