Ռուսաստանն ու Թուրքիան սկսել են իրականացնել գազային հանգույց ստեղծելու նախագիծը
Ռուսաստանն ու Թուրքիան արդեն սկսել են իրականացնել գազային հանգույց ստեղծելու նախագիծը։ Այս մասին նախաամանորյա կոնֆերանսի ժամանակ հայտարարել է «Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը։
Նա հիշեցրել է, որ ռուսական ծովային «Թուրքական հոսք» և «Երկնագույն հոսք» գազատարները շարունակում են գործել։ «Այժմ Թուրքիան և ես սկսել ենք աշխատել այս երկրում գազային հանգույցի նախագծի վրա: Այս որոշումն ընդունվել է երկու պետությունների ղեկավարների մակարդակով, և մենք արդեն սկսել ենք դրա գործնական իրականացումը»,- ասել է Միլլերը։ Նրա խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
«Գազպրոմի» ղեկավարն ընդգծել է, որ ապագա հանգույցը կապահովի բնական գազի շուկայում թափանցիկ և արդար գնագոյացում։
«Գազի համաշխարհային շուկան արագ կզարգանա, և, երկարաժամկետ կանխատեսումների համաձայն, առաջիկա 20 տարում սպառումը կաճի 20 տոկոսով։ Հետևաբար, իհարկե, մենք մտածում ենք ապագայի մասին, մտածում ենք մեր նոր նախագծերի մասին, մտածում ենք էներգետիկ անվտանգության մասին»,- եզրափակել է նա։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր գազային հանգույցի շինարարության առաջիկա մեկնարկի մասին աշնանը։ Դեկտեմբերի սկզբին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հաստատել էր, որ երկիրն արդեն պատրաստվում է սկսել շինարարությունը։
Դեկտեմբերի 9-ին «Գազպրոմ»-ի ղեկավար Ալեքսեյ Միլյերը հանդիպել է Թուրքիայի ղեկավար, էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ֆաթիհ Դոնմեզի հետ։ Ռուսական ընկերությունը հայտնել է, որ կողմերը քննարկել են թուրք սպառողներին գազի մատակարարման հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև գազային հանգույց ստեղծելու հեռանկարները։