«Երևանի գործողությունները հակասում են խոսքերին». Բուլղարիայի ԱԺ նախագահը Բաքվում քննադատում է Հայաստանին
![]() 344 Չորեքշաբթի, 13 սեպտեմբերի, 2023 թ., 01:06 Բուլղարիայի Ազգային ժողովի նախագահ Ռոսեն Ժելյազկովը մտահոգություն է հայտնել Արցախում անցկացված նախագահական ընտրությունների կապակցությամբ։ «Այս ընտրությունները չեն համապատասխանում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին Հայաստանի ղեկավարության հայտարարություններին»,- հայտարարել է Ժելյազկովը Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի հետ հանդիպման ժամանակ։ Նա ասել է. «Ստեղծված իրավիճակը պահանջում է ոչ միայն հայտարարություններ հնչեցնել, այլ ստորագրել համաձայնագիր, որը կապահովի երկարաժամկետ խաղաղություն։ Գործողությունները պետք է համապատասխանեն արված հայտարարություններին»։ Վերջում նա հաստատել է Բուլղարիայի աջակցությունը Ադրբեջանի խաղաղության ծրագրին և հույս հայտնել, որ միջնորդների մասնակցությամբ բանակցությունների արդյունքում շուտով կստորագրվի խաղաղության պայմանագիր»,- գրում են ադրբեջանական լրատվականները։ |