«Հայաստանի քաղաքականության թշվառությունը` չկա այդ մեկ մարդը, չկա մի ամբողջ քաղաքական ուժ». Հակոբ Բադալյան
Հինգշաբթի, 14 սեպտեմբերի, 2023 թ., 01:18
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանի ֆեյսբուքյան գրառումը. «Պատգամավորն ասում է՝ մենք Փաշինյանի հետ ենք սկսել մեր քաղաքական կյանքը, նրա հետ էլ ավարտելու ենք: Չեմ նշում անուն ազգանուն, որովհետև, ըստ իս, դա չէ կարևորը: Կարևորն այլ բան է, որ հատուկ է հայաստանյան գործնականում ամբողջ քաղաքական դաշտին՝ իր ամբողջ հետագծով:
Առաջին հայացքից պատգամավորը հայտնում է սկզբունքայնության, քաղաքական հավատարմության, թիմային նվիրվածության մասին:
Այդ պերճանքի տակ, սակայն, արտահայտվում է Հայաստանի քաղաքականության թշվառությունը՝ քաղաքականություն, որ կախված է մեկ մարդուց: Չկա այդ մեկ մարդը՝ չկա մի ամբողջ քաղաքական ուժ:
Եվ քաղաքական համակարգերի այդ պարզունակությունն է եղել Հայաստանի խոցելիության առանցքային պատճառներից մեկը, որովհետև պետության կառավարումից մինչև առանձին կուսակցական համակարգեր՝ մեկ մարդու շուրջ են, լինի այդ մարդու ազգանունը Սարգսյան, Փաշինյան, Քոչարյան, թե այլ:
Լուծում ես այդ մեկ մարդու հարցը, կամ այդ մեկ մարդու հետ լուծում ես հարցերդ՝ և վերջ, խնդիրը լուծել ես:
Ահա այստեղ է, որ ինքս Հայաստանի համար արդյունավետ եմ համարել խորհրդարանական կառավարման մոդելը, որը թեկուզ տեսականում, բայց ինքնին ավելի բարդ մոդել է, այսպես ասած մեկ մարդու փոխարեն 131 մարդու մոդել է: Բայց, մտածողության առաջ անզոր է որևէ մոդել, և մենք երբեք դուրս չենք գալու «մեկ մարդու» համակարգերի տեղապտույտից»: