«Էրդողանն ասում է` մենք դեռ պայմանավորվածություններ ունենք Նիկոլի հետ». Վազգեն Մանուկյան
![]() 205 Երեկ, 22:24 «Էրդողանն ասում է՝ մենք դեռ պայմանավորվածություններ ունենք Նիկոլի հետ Սյունիքի վերաբերյալ, անկլավների մասին: Եթե կա պայամնավորվածություն, նշանակում է՝ ես քեզ սա եմ տալիս, դու ինձ սա ես տալիս: Ստացվում է՝ Հայաստանի ամենակոռումպացված լրագրողը դրոշ բարձրացրեց կոռուպցիայի դեմ ու դարձավ վարչապե՞տ»,- այսօր Հանրապետության հրապարակում կայացած հանրահավաքի բեմից հայտարարեց Հայաստանի երրորդ հանրապետության առաջին վարչապետ Վազգեն Մանուկյանը: Հայ ժողովուրդը հասկացել է՝ կործանվում է Արցախը, և նույնը լինելու է Հայաստանում, հայտարարեց ՀՀ նախկին վարչապետ Վազգեն Մանուկյանը։ «Ադրբեջանցիներն ասելու են՝ «անկլավները» մերն են, Սյունիքը փորձելու են վերցնել։ Ու ես կոչ կանեի Սյունիքի ժողովրդին՝ զինվեք։ Զինվեք, կազմեք ջոկատներ, միայն բանակի վրա հույսը չդնեք։ Մեր բանակն ուժեղ է, բայց մի մարդու ձեռքում է գտնվում, որը ոնց ուզում՝ օգտագործում է։ Զինվեք, պաշտպանեք ձեր երկիրը։ Մենք էլ փորձենք այստեղ իշխանություն փոխելով՝ պաշտպանել երկիրը»,- ասաց Վազգեն Մանուկյանը |