ՌԴ ՆԳ նախարարությունը գրող Բորիս Ակունինի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարել
ՌԴ ՆԳ նախարարությունը գրող Բորիս Ակունինի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարել: Ակունինը լքել է Ռուսաստանը դեռ 2014 թվականին՝ ռուսական իշխանությունների կողմից Ղրիմի բռնակցումից հետո։
2023 թվականի դեկտեմբերին քրեական գործ է հարուցվել Բորիս Ակունինի (իսկական անունը՝ Գրիգորի Չխարտիշվիլի) դեմ. գրողը մեղադրվում է «կեղծ լուրեր» տարածելու և ահաբեկչությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու մեջ։
Միաժամանակ նա ներառվել է ահաբեկիչների և ծայրահեղականների Rosfinmonitoring տվյալների բազայում։ Ակունինին հետապնդելու պատճառ է դարձել նրա զրույցը կրեմլամետ պրանկերներ Վովանի և Լեքսուսի հետ, որի ժամանակ Ակունինը հանդես է եկել ի պաշտպանություն Ուկրաինայի։
Հունվարի 12-ին ՌԴ Արդարադատության նախարարությունը Ակունինին հայտարարեց «օտարերկրյա գործակալ»։
Իսպանիայում տեղի ունեցած արեգակի խավարումից հետո բժշկական օգնության է դիմել 511 մարդ
«Վարելու իրավունքից զրկված արցախցիներն առանց քննության կստանան վարորդական վկայական»․ Արփինե Սարգսյան (տեսանյութ)