Հարավային Կորեան նշել է ինքնաթիռի կործանման երեք հավանական պատճառ
Հարավային Կորեան երեք հավանական պատճառ է նշել Jeju Air ավիաընկերության Boeing 737-800-ի կործանման համար: Հիշեցնենք՝ այն կործանվել է կիրակի առավոտյան Մուանի միջազգային օդանավակայանում։
Ե՛վ տեղացի հրշեջները, և՛ ավիացիոն փորձագետները նշել են, որ «հավանաբար շասսիի հետ կապված ինչ-որ անսարքություն է եղել»: Մուանի հրշեջ ծառայության ղեկավար Լի Չոն Հյունը լրագրողներին ասել է, որ աղետի պատճառը «ըստ գնահատումների, թռչունների հետ բախումը կամ վատ եղանակն են եղել»։
Մուանի օդանավակայանում թռիչքուղու անբավարար երկարությունը համարվում է երրորդ նախնական տարբերակը։ Այնուամենայնիվ, վթարի հետաքննությունը կարող է տևել մինչև 3 տարի, և փորձագետները կոչ են արել տեղի պաշտոնյաներին՝ չշահարկել դրա պատճառները, նույնիսկ եթե ուղևորների մտերիմներից պատասխաններ են պահանջում, հայտնում է CNN-ը: Jeju Air-ը մամուլի ասուլիսների ժամանակ հրաժարվել է մեկնաբանել ավիավթարի պատճառները՝ նշելով, որ հետաքննություն է ընթանում: Համաշխարհային ավիացիոն կանոնների համաձայն՝ Հարավային Կորեան քաղաքացիական հետաքննություն կանցկացնի վթարի վերաբերյալ և ավտոմատ կերպով կներգրավի ԱՄՆ-ի տրանսպորտի անվտանգության ազգային խորհուրդը, որտեղ նախագծվել և կառուցվել է ինքնաթիռը:
Boeing 737-800 ինքնաթիռում գտնվող 181 մարդկանցից միայն երկուսն են ողջ մնացել, երբ կիրակի առավոտյան ուղևորատար ինքնաթիռը կործանվել է երկրի հարավ-արևմուտքում գտնվող օդանավակայանում: Ինքնաթիռը սահել է Մուանի միջազգային օդանավակայանի թռիչքուղուց իր փորի վրա, նախքան բռնկվելը: Երկու փրկվածներ՝ անձնակազմի երկու անդամները՝ մեկ տղամարդ և մեկ կին, փրկվել են ինքնաթիռի պոչային հատվածից, որի միակ հատվածը որոշ չափով պահպանել է իր ձևը, հայտնել են արտակարգ ծառայությունները: Օդանավում գտնվողների տարիքը 3-78 միջակայքում էր: