Եվրոպոլը զգուշացնում է մարդկանց և ռոբոտների միջև բախումների վտանգի մասին
Մարդ-ռոբոտ բախումները Եվրոպայում կարող են իրականություն դառնալ մինչև 2035 թվականը. ինքնավար համակարգերի սխալները և ալգորիթմական խափանումները կարող են հանգեցնել վնասվածքների և վտանգավոր միջադեպերի, հաղորդել է Եվրոպոլը իր զեկույցում։
Գործակալության տվյալներով՝ մինչև 2035 թվականը ռոբոտները կդառնան Եվրոպայի առօրյա կյանքի անբաժանելի մասը։ Տներում անձնական ռոբոտ-օգնականները կկատարեն տնային գործեր, կապահովեն ընկերակցություն և կաջակցեն տարեցներին։ Հիվանդանոցներում բարձր ճշգրտությամբ արհեստական բանականությամբ աշխատող մեքենաները կկատարեն առաջադրանքների լայն շրջանակ՝ վիրահատությունից և ախտորոշումից մինչև հիվանդների շարժունակության օգնություն։
Այս սարքերը կդառնան հզոր օգնականներ ոստիկանական աշխատանքներում, բժշկության և արդյունաբերության մեջ, բայց նաև պոտենցիալ վտանգավոր առարկաներ, որոնք կարող են վնաս պատճառել անսարքության կամ չարամիտ միջամտության դեպքում: Անօդաչու համակարգերի ինտենսիվ ինտեգրումը հանրային տարածքներում մեծացնում է ռոբոտների և մարդկանց միջև միջադեպերի հավանականությունը: