Պուտինը պահանջում է, որ ռուսաստանցիներն իրենց բնակության վայրը շուրջամյա հայտնեն զինվորական գրանցման և զորակոչի գրասենյակ
Երկուշաբթի, 15 դեկտեմբերի, 2025 թ., 21:57
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ստորագրել է օրենք, որը պարտավորեցնում է քաղաքացիներին տարվա ընթացքում ամբողջ ընթացքում հայտնել բնակության վայրի փոփոխության մասին զինվորական գրանցման և զորակոչի գրասենյակ։
Դեկտեմբերի 9-ին ՌԴ Պետդումայի կողմից հաստատված և դեկտեմբերի 10-ին Դաշնային խորհրդի կողմից հաստատված փաստաթղթի համաձայն, զինվորական գրանցման և զորակոչի գրասենյակ տեղափոխության մասին չտեղեկացնելու համար վարչական տույժերը կկիրառվեն մշտապես, այլ ոչ թե միայն աշնանային և գարնանային զորակոչի ժամանակ։
Փաստաթուղթը փոփոխում է Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքի 21.5 հոդվածը (զինվորական գրանցման պարտավորությունների չկատարում): Նոր կանոնի համաձայն, պոտենցիալ զորակոչիկները պետք է տեղեկացնեն զինվորական գրանցման և զորակոչի գրասենյակին, եթե լքում են իրենց բնակության վայրը կամ գտնվում են երեք ամսից ավելի ժամկետով՝ անկախ զորակոչի ժամկետից, որը նախկինում տեղի էր ունենում տարին երկու անգամ: Այս պահանջի չկատարումը կհանգեցնի 10,000-20,000 ռուբլի վարչական տուգանքի։
Նոյեմբերի սկզբին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ստորագրել է տարվա ընթացքում զորակոչի ներդրման մասին օրենք։ Նոր կանոնների համաձայն՝ սկսած 2026 թվականից, Զինված ուժերի ընտրության գործընթացները տեղի կունենան հունվարի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը՝ ոչ միայն սեզոնային արշավների ժամանակ, ինչպես ներկայում է։
Այնուամենայնիվ, զորակոչիկները կշարունակեն ուղարկվել զորքեր՝ ապրիլի 1-ից մինչև հուլիսի 15-ը և հոկտեմբերի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը՝ գարնանային և աշնանային զորակոչի ժամանակահատվածներում։ Սակայն, զորակոչային և բժշկական հանձնաժողովները զինկոմիսարիատներում կգործեն ամբողջ տարվա ընթացքում։