Starship-ի փորձարկումը վտանգի տակ է դնում ուղևորատար ինքնաթիռները. #WSJ
SpaceX-ի Starship տիեզերանավի այս տարվա հունվարին տեղի ունեցած փորձնական արձակումը, որը վթարի ենթարկվեց, լուրջ վտանգի տակ դրեց Կարիբյան ծովի վրայով թռչող մի քանի ուղևորատար ինքնաթիռներ, հաղորդում է Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով ԱՄՆ Դաշնային ավիացիոն վարչության (FAA) կողմից ձեռք բերված փաստաթղթերին։
Հրատարակության համաձայն, փաստաթղթերում նշվում է, որ SpaceX-ը չի տեղեկացրել Դաշնային ավիացիոն վարչությանը պայթյունի մասին իր պաշտոնական թեժ գծի միջոցով, չնայած գործակալությունը պահանջում է, որ մեկնարկային օպերատորները օգտագործեն թեժ գիծը արագ տեղեկացնելու համար, քանի որ օդային երթևեկության կարգավարները կարիք ունեն բեկորների տարածքների մասին տեղեկատվության՝ օդաչուներին զգուշացնելու և նրանց վտանգավոր գոտուց դուրս բերելու համար: Փաստաթղթերի համաձայն, Մայամիի օդային երթևեկության կարգավարները Starship-ի պայթյունի մասին առաջին անգամ իմացել են բեկորներ տեսած օդաչուներից, մինչդեռ FAA-ի մյուս աշխատակիցները դրա մասին իմացել են ներքին զրույցի միջոցով: Հրատարակության համաձայն, երեք ինքնաթիռ, որոնք տեղափոխում էին ընդհանուր առմամբ 450 մարդ, վտանգի տակ էին: Օդային երթևեկության կարգավարները նրանցից մեկի անձնակազմին տեղեկացրել են, որ հրթիռի բեկորների հնարավոր բախման գոտու միջով թռչելը «իրենց սեփական ռիսկով» էր: Թերթը նշում է, որ ինքնաթիռը, ի վերջո, անվտանգ վայրէջք է կատարել վառելիքի պակաս հայտարարելուց և ժամանակավոր արգելված թռիչքային գոտուց անցնելուց հետո:
«Կարիբյան ավազանում թռիչքների որոշ օդաչուներ և ուղևորներ կարող էին տեսնել այրվող բեկորներ, որոնք ընկնում էին իրենց ինքնաթիռների և խցիկներից», - գրում է թերթը։