Ադրբեջանը համաձայնել է խաղաղապահ զորքեր ուղարկել Գազայի հատված
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ի մշտական ​​ներկայացուցիչ Մայք Վալցը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը համաձայնել է խաղաղապահ զորքեր ուղարկել Գազայի հատված։
«Այն (Թրամփի խաղաղության ծրագիրը) նախատեսում է Միջազգային կայունացման ուժերի ստեղծում։ Ես չեմ ուզում, որ ամերիկյան զորքերը այնտեղ լինեն. իսրայելական զորքերի վերադարձը կնշանակի լայնածավալ պատերազմ և հարաբերությունների նորմալացման բացակայություն, և դա խնդիր է։ Հետևաբար, մենք կունենանք միջազգային զորքեր. Ինդոնեզիան, Ադրբեջանը և այլ երկրներ արդեն համաձայնել են մասնակցել», - ասել է Վալցը The Hugh Hewitt Show հայտնի ռադիոհաղորդմանը տված հարցազրույցում։
Երեկ Ադրբեջանի նախագահի օգնական և նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության վարչության պետ Հիքմեթ Հաջիևը ճապոնական Nikkei թերթին ասել է, որ Բաքվի մասնակցությունը Գազայի համար ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ հրադադարի ծրագրի շրջանակներում ստեղծված ուժերին դժվար կլինի՝ մանդատի շրջանակի վերաբերյալ հարցերի պատճառով։
Օգնականը հայտնել է, որ Վաշինգթոնը դիմել է Բաքվին Միջազգային կայունացման ուժերի կազմում ադրբեջանական զորքեր ընդգրկելու առաջարկով։ «Վերջնական որոշում դեռևս չի կայացվել», - ասել էր Հաջիևը։