Հնդկաստանը Հիմալայներում լայնածավալ շինարարություն է իրականացնում Չինաստանի հետ բախմանը նախապատրաստվելու համար. #The_Wall_Street_Journal
2681
Ուրբաթ, 26 դեկտեմբերի, 2025 թ., 00:48
The Wall Street Journal-ի տվյալներով՝ Հնդկաստանն ու Չինաստանը ակտիվորեն կառուցում են տրանսպորտային և ռազմական ենթակառուցվածքներ իրենց համատեղ Հիմալայան սահմանի լեռնային շրջաններում։
Հրապարակման համաձայն՝ 2020 թվականի սահմանային բախումները բացահայտեցին Հնդկաստանի խոցելիությունը. Չինաստանը կարող էր մի քանի ժամվա ընթացքում լրացուցիչ ուժեր տեղակայել, մինչդեռ հնդկական զորքերին անհրաժեշտ էր գրեթե մեկ շաբաթ։ Ավելին, վատ ճանապարհների պատճառով Հնդկաստանի որոշ հատվածներ ձմռանը շաբաթներով մեկուսացված էին։
Այս իրադարձություններից հետո Նյու Դելին արագացրեց ենթակառուցվածքային նախագծերը։ Հիմնական նախագծերից մեկը երկրի հյուսիսում գտնվող Զոջիլա թունելն էր, որի արժեքը գերազանցել է 750 միլիոն դոլարը և, ինչպես կանխատեսվում էր, կբարելավի Լադախի շրջանում լոգիստիկան։ Հնդկաստանը նաև ընդլայնում է ճանապարհները, արդիականացնում բազաները, սահմանի երկայնքով կառուցում ուղղաթիռային հրապարակներ և թռիչքուղիներ։
Միևնույն ժամանակ, Չինաստանը շարունակում է զարգացնել իր ճանապարհային և երկաթուղային ցանցը սահմանային շրջաններում, այդ թվում՝ Պանգոնգ Ցո լճի վրայով կամրջի կառուցումը, որը վիճելի սահմանային տարածքներից մեկն է։
Վերլուծաբանները կարծում են, որ երկու կողմերի կողմից ենթակառուցվածքների ակտիվ զարգացումը մեծացնում է տարածաշրջանում նոր հակամարտության առաջացման ռիսկը։ Ինչպես նշում է Wall Street Journal-ը, 2020 թվականի բախումները մասամբ պայմանավորված էին Չինաստանի կողմից սահմանի մոտ Հնդկաստանի հետ իրականացվող շինարարական նախագծերը խափանելու փորձերով։