Արհեստական բանականության հետ փոխազդեցությունը նպաստում է փսիխոզի զարգացմանը
Ըստ The Wall Street Journal-ի՝ հոգեբույժների կողմից անցկացված ուսումնասիրության՝ չաթբոտների հետ կանոնավոր փոխազդեցությունը կարող է կապված լինել փսիխոզի զարգացման հետ։
Մասնագետները ուսումնասիրել են տասնյակ դեպքեր, որոնցում բուժառուների մոտ արհեստական բանականության հետ երկարատև փոխազդեցությունից հետո փսիխոզի ախտանիշներ են զարգացել։ Քալիֆորնիայի համալսարանի հոգեբույժ Քեյթ Սակատան հայտնել է, որ չաթբոտերի հետ փոխազդելուց հետո այս ախտորոշմամբ հոսպիտալացված 12 մարդու է բուժել։ Բժշկի խոսքով՝ տեխնոլոգիան կարող է ուղղակիորեն չառաջացնել զառանցանքներ, այլ աստիճանաբար ստեղծել անիմաստ տեղեկատվության արատավոր շրջան՝ ընդունելով մարդու ասած բոլոր բառերն ու գաղափարները։ «Արհեստական բանականության հետևանքով առաջացած հոգեբուժություն» ախտորոշումը դեռևս գոյություն չունի։ Այնուամենայնիվ, բժիշկներն այս տերմինն օգտագործում են այն հիվանդներին նկարագրելու համար, ովքեր ակտիվորեն օգտագործել են չաթբոտեր և տառապել են հալյուցինացիաներից, անկազմակերպ մտածողությունից և մշտական զառանցական համոզմունքներից։ Մասնագետները հիվանդների հետ իրենց աշխատանքում ներառել են արհեստական բանականության վերաբերյալ հարցեր և կոչ են անում այս թեմայի շուրջ հետագա հետազոտություններ անցկացնել։
ChatGPT օգտատերերի ինքնասպանություններից հետո OpenAI-ի դեմ նախկինում ներկայացվել է յոթ դատական հայց։ Դատական հայցերում պնդվում էր, որ մարդիկ չաթբոտի հետ երկարատև զրույցներից հետո ցուցաբերել են զառանցական վարքի նշաններ։