Financial Times-ը հրապարակել է 2026 թվականի կանխատեսումները
Բրիտանական Financial Times (FT)-ը հրապարակել է 2026 թվականի կանխատեսումները՝ նշելով, որ նախորդ տարվա 20 կանխատեսումներից 7-ը չի իրականացել, ինչը նման հրապարակումների պատմության մեջ ամենավատ արդյունքն է։
1. Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ստիպված չի լինի զիջել Դոնբասը Ռուսաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի շրջանակներում։ FT-ի տվյալներով՝ սա նրա համար ռիսկային քայլ կլինի սահմանադրական, ռազմական և քաղաքական տեսանկյուններից։ Ուկրաինայի կապիտուլյացիան հնարավոր է միայն «իր պաշտպանության անհավանական փլուզման» դեպքում, իսկ զորքերի դուրսբերումը՝ ապառազմականացված գոտի ստեղծելու համար, անիրագործելի և անընդունելի է ինչպես Կիևի, այնպես էլ Մոսկվայի համար։
2. ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը, հավանաբար, կհրաժարվի կիսահաղորդիչների և դեղագործական արտադրանքի նոր մաքսատուրքերից և կնվազեցնի մյուսները հատուկ գործարքների միջոցով, քանի որ բաժնետոմսերի գների կտրուկ անկումը, Չինաստանի և այլ երկրների կողմից ձեռնարկված պատասխան միջոցառումները և սպառողական գների աճը թուլացրել են նրա մաքսատուրքերի քարոզարշավը։
3. Նոյեմբերի միջանկյալ ընտրություններից հետո հանրապետականները կկորցնեն Ներկայացուցիչների պալատի վերահսկողությունը, ինչը թույլ կտա դեմոկրատներին հետաքննություն սկսել Թրամփի վարչակազմի կողմից չարաշահումների վերաբերյալ։ ԱՄՆ-ի նախագահի դեմ իմփիչմենթի գործընթաց սկսելը չի ​​կարելի բացառել, քանի որ նա, իր հերթին, կանի ամեն ինչ՝ Դեմոկրատական ​​կուսակցության հաղթանակը կանխելու համար։
4. Ֆրանսիայում արտահերթ ընտրություններ չեն լինի։ Քաղաքական կուսակցությունների մեծ մասը իրենց ուշադրությունը կենտրոնացրել է 2027 թվականի գարնանը նախատեսված նախագահական ընտրությունների վրա և որևէ խթան չի տեսնում կրկնակի խորհրդարանական ընտրություններում, որոնք թուլացրել են Էմանուել Մակրոնի կոալիցիան 2024 թվականին։
5. Եթե Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը արգելի իր Քրիստոնեա-դեմոկրատական ​​միությանը (CDU) համագործակցել ծայրահեղ աջ «Գերմանիայի համար այլընտրանք» (AfD) կուսակցության հետ, նա լուրջ փորձության կհանդիպի, եթե AfD-ն զգալի հաջողությունների հասնի առաջիկա հինգ տարածաշրջանային ընտրություններում։
6. Սանաե Տակաիչին, որը շարունակում է ժողովրդականություն վայելող մնալ՝ չնայած շարունակական գնաճին և տոկոսադրույքների աճին, կմնա Ճապոնիայի վարչապետ։
7. Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քեյր Սթարմերը և նրա Լեյբորիստական ​​կուսակցությունը մարտահրավերների կհանդիպեն մայիսին կայանալիք տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում, որտեղ վատ արդյունքները կարող են փոփոխություններ առաջացնել կառավարության գագաթնակետում։
7. Սաուդյան Արաբիան չի կարգավորի հարաբերությունները Իսրայելի հետ՝ չնայած Թրամփի ցանկությանը։ Էր-Ռիադը վճռականորեն պնդում է Պաղեստինյան պետության ստեղծման «հստակ ուղու» վրա: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն մերժում է այս գաղափարը: Նույնիսկ եթե նա պարտվի ընտրություններում, Իսրայելի դիրքորոշումը չի փոխվի։
8. Իլոն Մասկի Tesla-ն չի կարողանա վերականգնել իր շուկայական մասնաբաժինը ԱՄՆ-ում, ԵՄ-ում և Չինաստանում: Այն շարունակում է ճնշման տակ լինել Վաշինգթոնի կողմից՝ էլեկտրական մեքենաների համար դաշնային հարկային վարկերի ժամկետի ավարտի և արտանետումների կրճատման միջոցառումների չեղարկման պատճառով, իսկ Եվրոպայում և Չինաստանում դրա հեռանկարները նույնիսկ ավելի քիչ կանխատեսելի են։
9. Կենտրոնական բանկերը կշարունակեն տոկոսադրույքների իջեցումը: Ճապոնիայի կարգավորողը բացառություն կլինի։
10. Չինական յուանը չի արժեզրկվի առևտրային բարձր ավելցուկի պատճառով, ինչը վկայում է արժույթի թերագնահատման և տնտեսությունում դեֆլյացիայի մասին։
11. Ոսկու գինը կբարձրանա մեկ ունցիայի համար 5000 դոլարից բարձր՝ կենտրոնական բանկերի և ներդրողների կողմից գնումների պատճառով, որոնք այն դիտարկում են որպես բյուջետային դեֆիցիտի, աշխարհաքաղաքական ցնցումների և ֆիատ արժույթների արժեզրկման դեմ պաշտպանություն։
12. Արհեստական ​​բանականության «փուչիկը» կպայթի, երբ ներդրողները սկսեն տեխնոլոգիական հսկաներին մատնանշել Nvidia-ի խնդիրները՝ Google-ի նվաճումների և Meta-ի բաժնետոմսերի անկման հետևանքով։