Թրամփի և նրա ընտանիքի կարողությունն աճել է մոտ 70%-ով. #Bloomberg
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և նրա ընտանիքի կարողությունն աճել է մոտ 70%-ով՝ 1.5 տարուց էլ պակաս ժամանակահատվածում՝ հասնելով 6,8 միլիարդ դոլարի, հաղորդում է Bloomberg-ը։
Նշվում է, որ 2025 թվականին աշխարհի 500 ամենահարուստ մարդկանց կարողությունն աճել է ռեկորդային 2,2 տրիլիոն դոլարով, քանի որ բաժնետոմսերից մինչև կրիպտոարժույթներ և թանկարժեք մետաղների շուկաների պայթյունային աճը հանգեցրել է նրանց ակտիվների արժեքի կտրուկ աճի։
Այդ աճը, որը նրանց միագումար կարողությունը հասցրել է 11,9 տրիլիոն դոլարի, Դոնալդ Թրամփի 2024 թվականի վերջին ընտրություններում տարած հաղթանակով արագացել է և միայն կարճ ժամանակով ընդհատվել՝ ապրիլին սակագնային մտահոգություններով, երբ շուկայի փլուզումը համավարակի սկսվելուց ի վեր հանգեցրել է կարողության խոշորագույն մեկօրյա անկման։