Ջութակահարը դատի է տվել Ուիլ Սմիթին իրեն աշխատանքից ապօրինի ազատելու և հետապնդելու համար
«Ամերիկան տաղանդ ունի» նախագծի նախկին մասնակից Բրայան Քինգ Ջոզեֆը դատական հայց է ներկայացրել Ուիլ Սմիթի և նրա թիմի՝ Treyball Studios-ի դեմ: Ըստ Variety-ի՝ դատական հայցը ներկայացվել է 2026 թվականի հունվարի 1-ին:
Երաժիշտը մեղադրում է դերասանին հետապնդման, անօրինական աշխատանքից ազատման և հետապնդման մեջ: Հայցի համաձայն՝ 2024 թվականի նոյեմբերին Սմիթը Ջոզեֆին հրավիրել է ելույթ ունենալ Սան Դիեգոյում կայանալիք իր շոուում, ապա առաջարկել է միանալ Based on a True Story: 2025 շրջագայությանը և մասնակցել ալբոմի ձայնագրմանը: Ջութակահարը պնդում է, որ Սմիթը ելույթի ժամանակ անպատշաճ է վարվել և ասել է իրեն. «Մենք ունենք հատուկ կապ, որը չունենք ուրիշ ոչ մեկի հետ»:
2025 թվականի մարտին Լաս Վեգասում կայացած համերգի ժամանակ գողացել են Ջոզեֆի պայուսակը, որի մեջ եղել է նրա հյուրանոցի սենյակի բանալին: Ջութակահարը միջադեպի մասին հայտնել է հյուրանոցի անվտանգության ծառայությանը, Սմիթի ներկայացուցիչներին և ոստիկանությանը: Մի քանի ժամ անց հյուրանոցի ղեկավարությունը վերադարձրել է նրա պայուսակը, բայց թե ով է այն գողացել, մնում է անհայտ: Ավելի ուշ Ջոզեֆը հայտնաբերել է սենյակ հարկադիր մուտք գործելու ապացույցներ, սեռական շփման մասին ակնարկող գրություն և ուրիշի անձնական իրեր, այդ թվում՝ ՄԻԱՎ-ի դեղամիջոց։ Մի քանի օր անց երաժիշտն ազատվել է աշխատանքից, հրապարակայնորեն ամոթանք ստացել և մեղադրվել ամբողջ պատմությունը հորինելու մեջ։ Ջոզեֆի խոսքով՝ իրավիճակը հետտրավմատիկ սթրեսային խանգարում է առաջացրել, իսկ աշխատանքը կորցնելը հանգեցրել է ֆինանսական խնդիրների։ Իր դատական հայցում նա պահանջել է փոխհատուցում, որի չափը կորոշեն երդվյալ ատենակալները։ Ուիլ Սմիթը և Treyball Studios-ը չեն մեկնաբանել հայցը։