«Գրենլանդիան բաց է ԱՄՆ-ի լրացուցիչ զորքերի տեղակայման համար». ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար
Հունվարի 7-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյութեն հայտարարել է, որ Գրենլանդիան բաց է ԱՄՆ-ի լրացուցիչ զորքերի տեղակայման համար։
«Մասնավորապես Գրենլանդիայի վերաբերյալ ես գիտեմ, որ քննարկումը լիովին բաց է այնտեղ ԱՄՆ-ի լրացուցիչ զորքերի տեղակայման համար։ Դրա հետ կապված որևէ խնդիր չկա», - ասել է նա CNN-ին տված հարցազրույցում։
Ավելին, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ դաշինքն ունի միասնական դիրքորոշում Արկտիկայի անվտանգության հարցերում և ԱՄՆ ներգրավվածությունը տարածաշրջանում համարում է արդարացված։
Հունվարի 4-ին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց, որ Եվրոմիությունը (ԵՄ) կշահի, եթե ԱՄՆ-ն լինի Գրենլանդիայի սեփականատերը: Գրենլանդիայի վարչապետ Յենս-Ֆրեդերիկ Նիլսենը նույն օրը հայտարարեց, որ կղզու վերաբերյալ ԱՄՆ-ի «կրկնվող հռետորաբանությունը» համարում է անհարգալից և անընդունելի։
Հունվարի 6-ին Դանիայի, Լեհաստանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Իսպանիայի և Միացյալ Թագավորության առաջնորդները համատեղ հայտարարությամբ հայտարարեցին, որ միայն Դանիան և Գրենլանդիան պետք է որոշեն իրենց տարածքների ապագան։ Ավելի ուշ Reuters-ը հայտնեց, որ Թրամփի թիմը սկսել է քննարկել կղզին ձեռք բերելու տարբերակները։