ԱՄՆ ներգաղթային վիզաները կասեցված են, Հայաստանը ցուցակում է
ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտը դադարեցնում է 75 երկրների համար ներգաղթային վիզաների մշակումը՝ սոցիալական նպաստներից կախված համարվող դիմորդների նկատմամբ վերահսկողության խստացման ջանքերի շրջանակներում: Fox News-ը հաղորդում է, որ ցուցակում են նաև Հայաստանը, Վրաստանը, Ադրբեջանը և Կենտրոնական Ասիայի երկրները։
Fox News Digital-ի կողմից առաջին անգամ հրապարակված Պետդեպարտամենտի հուշագրի համաձայն՝ հյուպատոսական աշխատակիցներին հանձնարարվել է մերժել վիզաների տրամադրումը՝ գործող օրենքի համաձայն, մինչ գերատեսչությունը վերանայում է իր ընտրության և ստուգման ընթացակարգերը։
Կասեցումը կսկսվի 2026 թվականի հունվարի 21-ից և կտևի մինչև վիզաների տրամադրման գործընթացի վերանայման ավարտը։
Ոչ ներգաղթային վիզաները նախատեսված են այլ երկիր ժամանակավորապես մեկնելու համար՝ որոշակի նպատակներով, ինչպիսիք են զբոսաշրջությունը (B2), բիզնեսը (B1), ուսումը (F1, M1), ժամանակավոր աշխատանքը (H, L) կամ փոխանակման ծրագրերին մասնակցելը (J1), ի տարբերություն ներգաղթային վիզաների, որոնք տալիս են մշտական բնակության իրավունք։
Երկրների ամբողջական ցանկը՝ Աֆղանստան, Ալբանիա, Ալժիր, Անտիգուա և Բարբուդա, Հայաստան, Ադրբեջան, Բահամյան կղզիներ, Բանգլադեշ, Բարբադոս, Բելառուս, Բելիզ, Բութան, Բոսնիա, Բրազիլիա, Մյանմա, Կամբոջա, Կամերուն, Կաբո Վերդե, Կոլումբիա, Կոտ դ'Իվուար, Կուբա, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետություն, Դոմինիկա, Եգիպտոս, Էրիթրեա, Եթովպիա, Ֆիջի, Գամբիա, Վրաստան, Գանա, Գրենադա, Գվատեմալա, Գվինեա, Հայիթի, Իրան, Իրաք, Ճամայկա, Հորդանան, Ղազախստան, Կոսովո, Քուվեյթ, Ղրղզստան, Լաոս, Լիբանան, Լիբերիա, Լիբիա, Մակեդոնիա, Մոլդովա, Մոնղոլիա, Չեռնոգորիա, Մարոկկո, Նեպալ, Նիկարագուա, Նիգերիա, Պակիստան, Կոնգոյի Հանրապետություն, Ռուսաստան, Ռուանդա, Սենթ Քիթս և Նևիս, Սենթ Լյուսիա, Սենթ Վինսենթ և Գրենադիններ, Սենեգալ, Սիեռա Լեոնե, Սոմալի, Հարավային Սուդան, Սուդան, Սիրիա, Տանզանիա, Թաիլանդ, Տոգո, Թունիս, Ուգանդա, Ուրուգվայ, Ուզբեկստան և Եմեն։