Ֆրանսիացի նախարարը զգուշացրել է` ԱՄՆ-ն նույնպես շատ բան ունի կորցնելու
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը, որը սպառնում է եվրոպական երկրներին մաքսատուրքերով՝ ի պատասխան Գրենլանդիան բռնակցելու իր փորձի դեմ արտահայտվողների, նույնպես շատ բան ունի կորցնելու, ասել է Ֆրանսիայի գյուղատնտեսության նախարար Աննի Ժենևարդը։ «Նա նույնպես շատ բան ունի կորցնելու այս մաքսատուրքերի սրացման մեջ, այդ թվում՝ իր սեփական գյուղատնտեսական արտադրողներին, այդ թվում՝ իր սեփական արդյունաբերողներին»,- կիրակի օրը Europe 1 ռադիոկայանի եթերում ասել է Ժենևարդը։
Նա ասել է, որ Եվրոմիությունն ունի հակադարձելու լիազորություններ։ «Սա պատասխան է, որին պետք է մոտենալ զգուշությամբ, քանի որ նման սրացումը կարող է մահացու վտանգավոր լինել, բայց այն կարող է նաև մահացու վտանգավոր լինել Միացյալ Նահանգների համար»,- ասել է ֆրանսիացի նախարարը։
Նա ասել է, որ Դանիայի հսկայական ինքնավար տարածքի նկատմամբ ամերիկյան վերահսկողությունը «անընդունելի և անհավանական է»։
Հունվարի 17-ին նախագահ Թրամփը TruthSocial սոցիալական մեդիա հարթակում գրել է, որ փետրվարից մաքսատուրքեր կսահմանի մի քանի եվրոպական երկրների համար, որոնք որոշել են համատեղ զորավարժություններ անցկացնել Գրենլանդիայում։
Կիրակի երեկոյան Բրյուսելում նախատեսվում է անցկացնել ԵՄ մշտական ​​ներկայացուցիչների կոմիտեի արտահերթ նիստ՝ Գրենլանդիայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։
Ֆրանսիական լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ նախագահ Էմանուել Մակրոնը, ինչպես սպասվում է, առաջիկա ժամերին բանակցություններ կվարի իր եվրոպացի գործընկերների հետ՝ ՆԱՏՕ-ի անդամների միջև այս աննախադեպ ճգնաժամի վերաբերյալ։