Ուկրաինական պատվիրակությունն ԱՄՆ-ում պատրաստում է պատերազմը դադարեցնելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր
Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովի զեկույցից հետո Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ում գտնվող ուկրաինական պատվիրակությունն աշխատում է պատերազմը դադարեցնելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի պատրաստման ուղղությամբ։ Այս մասին ասվել է պետության ղեկավարի երեկոյան ելույթում։
«Մեր ամերիկյան պատվիրակությունն այսօր զեկույց է ներկայացրել։ Ռուստեմ Ումերովը զեկույց է ներկայացրել նախագահ Թրամփի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների մասին։ Բանակցությունների մի քանի փուլ արդեն տեղի է ունեցել։ Նրանք աշխատում են։ Նրանք աշխատում են պատերազմը դադարեցնելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի վրա։ Կարևոր է, որ ուկրաինական թիմը լիովին տեղեկացնի ամերիկյան կողմին Ուկրաինայում տեղի ունեցողի և մեր էներգետիկ համակարգի վրա Ռուսաստանի կողմից չընդհատվող հարվածների մասին»,- ասել է Զելենսկին։
Իր հերթին Ումերովը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ում մասնակցել է նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կիրիլո Բուդանովի և «Ժողովրդի ծառա» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Դավիթ Արախամիայի հետ երկօրյա բանակցություններին։ Ամերիկյան կողմը ներկայացնում էին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ դեսպանորդ Սթիվ Ուիթքոֆը և նրա փեսան՝ Ջարեդ Քուշները, ԱՄՆ-ի բանակի նախարար Դանիել Դրիսկոլը և Սպիտակ տան աշխատակից Ջոշ Գրյունբաումը։
«Մենք քննարկեցինք տնտեսական զարգացման և տնտեսական բարգավաճման ծրագիրը, ինչպես նաև Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքները՝ կենտրոնանալով դրանց իրականացման գործնական մեխանիզմների վրա։ Մենք մեր ամերիկացի գործընկերներին տեղեկացրինք Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա վերջերս կատարված հարձակումների մասին։ Մենք համաձայնեցինք շարունակել թիմային մակարդակով աշխատանքը Դավոսում կայանալիք խորհրդակցությունների հաջորդ փուլում», - գրել է Ումերովը «Ֆեյսբուք»-ում։
Նախկինում հաղորդվել էր, որ ուկրաինական պատվիրակության Ֆլորիդա այցը նպատակ ուներ ավարտելու ամերիկյան կողմի հետ Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների և տնտեսական զարգացման վերաբերյալ համաձայնագրերը։
Նախորդ օրը Զելենսկին հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ում ուկրաինական թիմի հիմնական խնդիրն է ամերիկյան գործընկերներին օբյեկտիվ տեղեկատվություն փոխանցել ռուսական հարվածների հետևանքների մասին։