Դանիական կենսաթոշակային հիմնադրամը կհրաժարվի ամերիկյան պարտատոմսերից. #Bloomberg
Դանիական կենսաթոշակային հիմնադրամ AkademikerPension-ը նախատեսում է հունվարի վերջին հրաժարվել իր ամերիկյան գանձապետական պարտատոմսերից՝ Գրենլանդիայի շուրճ վեճի ֆոնին, հաղորդում է Bloomberg-ը։
Հրապարակման համաձայն, որը հղում է անում AkademikerPension-ի գլխավոր ներդրումային տնօրեն Անդերս Շելդեին, 2025 թվականի վերջին հիմնադրամն ուներ մոտ 100 միլիոն դոլարի ամերիկյան գանձապետական պարտատոմս։ Շելդեն ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Գրենլանդիան բռնագրավելու մասին հայտարարությունները մեջբերել է՝ որպես հիմնադրամի կողմից ԱՄՆ-ի գանձապետական պարտատոմսերից հրաժարվելու որոշման պատճառներից մեկը։ Այնուամենայնիվ, նա հավելել է, որ ֆինանսական կարգապահության և դոլարի թուլացման վերաբերյալ մտահոգությունները նույնպես արդարացնում են ամերիկյան ակտիվներից հեռանալը։
«Ընդհանուր առմամբ, ԱՄՆ-ի վարկային վարկանիշը լավ վիճակում չէ, և ԱՄՆ-ի կառավարության երկարաժամկետ ֆինանսական դիրքը անկայուն է»,- նշել է Շելդեն։
Թրամփը նախկինում փետրվարին հայտարարել էր Դանիայից, Նորվեգիայից, Շվեդիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Միացյալ Թագավորությունից, Նիդերլանդներից և Ֆինլանդիայից ներմուծվող ապրանքների վրա 10% սակագնի սահմանման մասին։ Հետագայում սակագինը կբարձրանա մինչև 25% և «ուժի մեջ կմնա մինչև Միացյալ Նահանգների կողմից Գրենլանդիայի գնման համաձայնագրի կնքումը»։