Թրամփի փեսան Դավոսում ցույց է տվել «Նոր Գազա»-ն
ԱՄՆ-ն հայտարարել է Գազայի հատվածի լայնածավալ վերակառուցման ծրագրերի մասին՝ որպես Իսրայելի և Համաս-ի միջև հրադադարի պահպանմանն ուղղված՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնության մաս, հաղորդում է Reuters-ը։
Նախագիծը, որը նախնական անվանումով կոչվում է «Նոր Գազա», նախատեսում է տարածքը զրոյից կառուցել, ներառյալ՝ բնակելի աշտարակներ, տվյալների կենտրոններ, արդյունաբերական գոտիներ և հանգստավայրերի ենթակառուցվածքներ Միջերկրական ծովի ափին։
Գաղափարը ներկայացվել է Դավոսում կայացած միջոցառման ժամանակ, որտեղ Թրամփի փեսան՝ Ջարեդ Քուշները, հայտարարել է Գազայի զարգացման ծրագրերի մասին՝ «Խաղաղության խորհրդ»-ի ավելի լայն նախաձեռնությանը նվիրված արարողությունից հետո։ Նա նշել է, որ հայեցակարգը նախատեսում է «բացարձակապես հաջող» վերակառուցման սցենար երկու տարվա պատերազմի հետևանքով գրեթե ամբողջությամբ ավերված, մոտավորապես 2 միլիոն բնակչություն ունեցող տարածաշրջանի համար, որոնց մեծ մասը մնում է ներքին տեղահանված։ Ներկայացման սլայդներում ներառված են եղել ապագա զարգացման գոտիավորված քարտեզ և ափամերձ տարածքների պատկերներ՝ խիտ բարձրահարկ ճարտարապետությամբ։ Վերակառուցումը նախատեսվում է սկսել Ռաֆահի տարածքում՝ Գազայի հատվածի հարավային մասում, Իսրայելի ռազմական լիակատար վերահսկողության ներքո։ Սակայն ներկայացված նյութերը չեն անդրադարձել գույքի սեփականության, զոհերի փոխհատուցման, բնակչության ժամանակավոր տեղավորման կամ նախագծի ֆինանսավորման աղբյուրների հարցերին: Քուշները հայտարարել է, որ առաջիկա շաբաթներին Վաշինգթոնում կանցկացվի Գազայի հարցով մասնավոր հատվածի համաժողով։
Միևնույն ժամանակ, նշում է Reuters-ը, հրադադարի շուրջ լարվածությունը շարունակվում է: Պաղեստինյան ինքնավարությունը հայտարարել է Ռաֆահի սահմանային անցակետի բացման մասին Եգիպտոսի հետ հաջորդ շաբաթ, սակայն Իսրայելը հայտարարել է, որ չի համաձայնի այս քայլին, մինչև Համասը չկատարի իր պարտավորությունները՝ վերադարձնելու վերջին պատանդի մնացորդները: Իսրայելական կողմը հայտարարել է, որ ջանքեր են գործադրվում, և որ պատրաստ է քննարկել այդ հարցը դրանից հետո։
Հունվարի 18-ին Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Գազայի գործադիր խորհրդի կազմը, որը Թրամփը հայտարարել էր մի քանի օր առաջ, համաձայնեցված չէ Իսրայելի հետ և հակասում է նրա քաղաքականությանը: Հայտարարության մեջ նշվում է, որ «վարչապետը հանձնարարել է արտգործնախարարին կապ հաստատել ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի հետ այս հարցի վերաբերյալ»։