Զելենսկին հրամայել է մշակել Ուկրաինայի պաշտպանության նոր ծրագիր
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հաստատել է երկրի պաշտպանական պլանի թարմացված կառուցվածքը, տեղեկացվում է պետության ղեկավարի կայքում տեղադրված հրամանագիրը:
Փաստաթղթի տեքստը չի հրապարակվում. այն դասակարգված է՝ որպես «միայն պաշտոնական օգտագործման համար»։ Թարմացված կառուցվածքի համաձայն՝ կառավարությունը՝ Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության, Արտաքին հետախուզության ծառայության և Ազգային բանկի հետ համատեղ, պարտավոր կլինի մշակել Ուկրաինայի պաշտպանական պլան։ Այնուհետև փաստաթուղթը կներկայացվի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քննարկմանը։
Նախկին կառուցվածքը, որը գործում էր 2020 թվականից, անվավեր է ճանաչվել։ Նույնը վերաբերում է նաև «միայն պաշտոնական օգտագործման համար» դասակարգված երկու այլ փաստաթղթերին։
2025 թվականի նոյեմբերին Զելենսկին խոսել է Ուկրաինայի պաշտպանական պլանը և անվտանգության հիմնական փաստաթղթերը թարմացնելու անհրաժեշտության մասին՝ հաշվի առնելով մարտական փորձը։ Նա հանձնարարել է այն ժամանակվա Պաշտպանության նախարարության ղեկավար Դենիս Շմիգալին պատրաստել համապատասխան առաջարկներ կաբինետի համար։ Հունվարից Շմիգալը ղեկավարում է Էներգետիկայի նախարարությունը, իսկ Միխայիլ Ֆեդորովը նրան փոխարինել է ռազմական գերատեսչության ղեկավարի պաշտոնում։
Զելենսկին ասել է, որ ակնկալում է, որ Ֆեդորովը կփակի պաշտպանության ֆինանսավորման բացերը և կբարելավի առաջնագծի զորքերի ֆինանսական աջակցությունը։