Լինդսի Գրեհեմը կոչ է անում Թրամփին սկսել Tomahawk հրթիռների փոխանցումն Ուկրաինա
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Մոսկվային բանակցային սեղանի շուրջ բերելու և Ուկրաինայի վրա զանգվածային հարվածները դադարեցնելու համար ձեռնարկված միջոցառումները բավարար չեն. դրանք պետք է ամրապնդվեն, մասնավորապես՝ ամերիկյան Tomahawk թևավոր հրթիռներ փոխանցումով Ուկրաինա: Այս մասին իր սոցցանցերի էջում նշել է ԱՄՆ-ի հանրապետական ​​սենատոր Լինդսի Գրեհեմը։
Սենատորը Ռուսաստանի վրա ճնշման մի քանի օրինակ է բերել և ճիշտ ուղղությամբ քայլեր է ձեռնարկել, որոնք Թրամփն արդեն ձեռնարկել է՝ «հարձակվելով նավթային ընկերությունների և վերամշակման գործարանների վրա» և քննարկելով Հնդկաստանի վրա մաքսատուրքերի հարցը։
Այնուամենայնիվ, Գրեհեմը կարծում է, որ սա բավարար չէ։
«Վերջապես, երեկ երեկոյան այս զանգվածային հարվածից հետո, ես կոչ կանեի նախագահ Թրամփին սկսել Tomahawk հրթիռների փոխանցումն Ուկրաինա, ինչը կլինի ռազմական շրջադարձային կետ: Մենք պետք է մեծացնենք ճնշումը [նախագահ Վլադիմիր] Պուտինի վրա առաջիկա օրերին և շաբաթներին», - գրել է սենատորը։
«Ժամանակը կարևոր է», - եզրափակել է Գրեհեմը։
Փետրվարի 3-ին Պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է Ուկրաինայի պաշտպանական արդյունաբերության ձեռնարկությունների և էներգետիկ օբյեկտների վրա զանգվածային հարվածի մասին: Նախարարությունը պնդում է, որ հարվածները ուղղված են միայն Ուկրաինայի ռազմական և էներգետիկ օբյեկտներին և դրանց հետ կապված ենթակառուցվածքներին։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Ուկրաինային հեռահար հրթիռների մատակարարման հարցը քննարկել է Թրամփի հետ դեռևս անցյալ տարվա հոկտեմբերին։ Ամսվա վերջին Փենթագոնը թույլատրել է Tomahawk հրթիռների մատակարարումը, սակայն նոյեմբերին Թրամփը բացառել է այդ զենքերը Կիևին փոխանցելու հնարավորությունը։
Wall Street Journal-ի տվյալներով՝ ամերիկացի առաջնորդի որոշման վրա ազդել է Պուտինի հետ զրույցը, որը համոզել է Թրամփին, որ Կիև Tomahawk հրթիռներ ուղարկելը կհանգեցնի իրավիճակի սրման։
Պուտինը բազմիցս հայտարարել է, որ Մոսկվան «շատ ուժեղ, եթե ոչ ճնշող» կարձագանքի հեռահար զենքերով, այդ թվում՝ Tomahawk հրթիռներով հարվածներին։