Էպշտեյնի փաստաթղթերում հայտնաբերվել է Չուբայսի մասին նամակ
Ֆինանսիստ Ջեֆրի Էփշթեյնի գործի փաստաթղթերում կա մի նամակ, որում հիշատակվում է «Ռուսնանո»-ի նախկին ղեկավար Անատոլի Չուբայսը։ Այն հրապարակվել է ԱՄՆ-ի Արդարադատության նախարարության կայքում։
Նախարարությունը հրապարակել է Էփշթեյնի և անհայտ անձի միջև էլեկտրոնային նամակագրության սքրինշոթեր 2010 և 2011 թվականներին, երբ Չուբայսը «Ռուսնանո»-ի խորհրդի նախագահն էր։
«Եկեք վաղը տանը խոսենք։ «Ռուսնանոյից» Չուբայսը հարցնում է ինձ մասին», - գրել է անհայտ անձը ֆինանսիստին 2010 թվականի օգոստոսի 27-ին։
Բացի այդ, Չուբայսի անունը հայտնվում է լրատվական թողարկումներում և 2011 թվականին Դավոսում կայացած Արևելյան տնտեսական ֆորումի մասնակիցների ցուցակագրող գրքույկում։
Չուբայսը լքել է Ռուսաստանը 2022 թվականի մարտին, միջազգային կազմակերպությունների հետ հարաբերությունների գծով նախագահի հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնը թողնելուց անմիջապես հետո։ Նա տարբեր ժամանակներում նկատվել է Թուրքիայում, Իտալիայում և Իսրայելում։ Լրատվամիջոցների հաղորդագրությունները ցույց են տվել, որ նա գիտական ​​հետազոտություններով է զբաղվել հրեական պետությունում։
Հունվարի 30-ին ԱՄՆ-ի Արդարադատության նախարարությունը հրապարակեց Էփշթեյնի գործով փաստաթղթերի նոր խմբաքանակ, որի արդյունքում ընդհանուր էջերի քանակը հասավ ավելի քան 3 միլիոնի: Ֆայլերը ներառում էին Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ի կրտսեր եղբորը նման մի տղամարդու լուսանկարներ: Ավելին, դրանք բացահայտում էին ֆինանսիստի և Ռուսաստանից եկած կանանց միջև կապերը: