Հորմուզի նեղուցում տանկերի ապահովագրությունը 12 անգամ աճել է
Բրիտանական Financial Times (FT)-ի տվյալներով՝ Հորմուզի նեղուցով անցնող նավերի ապահովագրության սակագները 12 անգամ աճել են։
Հրապարակման համաձայն՝ Պարսից ծոցն Օմանի ծոցի և այնուհետև Հնդկական օվկիանոսի հետ կապող ռազմավարական Հորմուզի նեղուցով անցնող նավերի ապահովագրության սակագինն այժմ հասնում է նավի արժեքի 3%-ի։ Մինչև ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանին հարվածելը, սակագինը չէր գերազանցում նավի արժեքի 0,25%-ը։
Թերթը նշում է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունները համաշխարհային շուկա էներգամատակարարումն ապահովելու համար լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկելու ծրագրերի մասին դեռևս չեն պարզաբանել իրավիճակը։ Մարտի 3-ին ամերիկացի առաջնորդը իր Truth Social էջում հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն ապահովագրելու է Պարսից ծոցի միջով ծովային առևտուրը։ «Սա հասանելի կլինի բոլոր նավագնացական ընկերությունների համար»,- այդ ժամանակ հայտարարել էր Թրամփը։
«Մենք բացարձակապես ոչինչ չունենք ասելու, բացի Truth Social-ում արված մեկ հայտարարությունից»։ «Արդյո՞ք սա, օրինակ, կվերաբերի եվրոպական տանկերով տեղափոխվող չինական նավթի բեռին։ Մենք չգիտենք»,- FT-ին ասել է McGill-ի ապահովագրական բրոքեր Դեյվիդ Սմիթը։
Ըստ շուկայի մասնակիցների՝ որոշ ապահովագրողներ չեղարկել են պոլիսները՝ ներկայիս ռիսկի մակարդակին ավելի բարձր գներով ապահովագրություն առաջարկելու համար։ Մյուսները հրաժարվել են ապահովագրել նեղուցով անցումը, որտեղ վերջին օրերին երթևեկությունը գործնականում դադարեցվել է։ Համեմատության համար, բարձր ռիսկի տարածաշրջաններում ստանդարտ ապահովագրության մակարդակը կազմում է նավի արժեքի 1%-ից մինչև 1,5%-ը։ Marsh-ի բրոքեր Դիլան Մորտիմերին հղում անելով՝ FT-ն հաղորդում է, որ ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի կամ Իսրայելի դրոշի ներքո նավարկող նավերի համար գները կարող են երեք անգամ ավելի բարձր լինել։
Իրանական նավատորմը լիակատար վերահսկողություն ունի Հորմուզի նեղուցի նկատմամբ, որով անցնում է համաշխարհային նավթի արտահանման մոտ մեկ հինգերորդը և Չինաստանի նավթի ներմուծման առնվազն մեկ երրորդը։