Հարուստ տարաբնակները շտապ վերադառնում են Դուբայ
Մերձավոր Արևելքում սրվող հակամարտության պատճառով ԱՄԷ-ի սահմաններից դուրս մնացած տարաբնակները շտապում են վերադառնալ Դուբայ՝ պահպանելու համար իրենց հարկային կարգավիճակը, հաղորդում է The Financial Times-ը։
EnterJet մասնավոր ինքնաթիռների շուկայի հիմնադիր Չարլզ Ռոբինսոնը հաստատել է, որ իր ընկերությունը բազմաթիվ հարցումներ է ստացել ԱՄԷ շտապ վերադառնալ ցանկացող մարդկանցից։ Withers իրավաբանական ընկերության Մերձավոր Արևելքի բաժնի համանախագահ Հաննա Վալուն բացատրել է, որ ԱՄԷ-ից դուրս երկարատև մնալը վտանգում է բնակության կարգավիճակը և կարող է նաև հարկային պարտավորություններ առաջացնել այլ իրավասություններում։ Մասնագետները նշում են, որ չնայած ԱՄԷ-ում անձնական եկամտահարկ չկա, երկրի հարկային համակարգը կձևավորվի 2023 թվականին։ Օտարերկրացիների համար փաստաթղթեր ստանալու կանոնների համաձայն՝ հարկային ռեզիդենտ է համարվում այն ​​անձը, ով 12 ամսվա ընթացքում երկրում անցկացրել է 183 կամ ավելի օր։ Եթե մարդն ԱՄԷ-ում ունի մշտական ​​բնակություն, աշխատանք կամ բիզնես, ապա այդ ժամանակահատվածը 90 օր է։
Դժվարություններ կարող են առաջանալ այն երկրների քաղաքացիների համար, որոնց հետ ԱՄԷ-ն ունի կրկնակի հարկման հին համաձայնագրեր։ Օրինակ՝ Լեհաստանի և ԱՄԷ-ի միջև 1993 թվականի պայմանագիրը միայն ԱՄԷ քաղաքացիներին է ճանաչում՝ որպես ԱՄԷ բնակիչներ, ստեղծելով «հարկային վակուում», որի պատճառով անձը չի համարվում որևէ երկրի բնակիչ։