Ճապոնիան սկսել է տեղակայել գերձայնային հրթիռներ
Ճապոնական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ Ճապոնիան սկսել է տեղակայել հեռահար զենքեր, այդ թվում՝ մինչև 3000 կմ հեռահարությամբ գերձայնային HVGP հրթիռներ և մինչև 1000 կմ հեռավորության վրա թիրախներ խոցելու ընդունակ Type-12 աննկատելի հրթիռներ։
Բացի այդ, Տոկիոն ամերիկյան Tomahawk հրթիռներով ամրացնում է իր ռազմածովային ուժերը և ընդլայնում է իր տիեզերական հնարավորություններն արբանյակների միջոցով, ինչը թույլ է տալիս երկրին հարվածել իր կղզիներից շատ ավելի հեռու գտնվող թիրախներին։
Անցյալ դեկտեմբերին Bloomberg-ը հաղորդել էր, որ Ճապոնիան սկսել է ամրապնդել իր ռազմական ներկայությունը Թայվանի մոտակայքում գտնվող Ռյուկյու կղզիներում՝ տեղակայելով հրթիռային մարտկոցներ, ռադարային աշտարակներ և զինամթերքի պահեստներ։ Տոկիոն նաև սկսել է կղզիներում տեղակայել F-35 կործանիչներ և հեռահար հրթիռներ, ինչպես նաև ընդլայնել է իր արագ տեղակայման երկկենցաղային բրիգադը։