Malaysia Airlines-ի` 12 տարի առաջ անհետացած MH370 չվերթի նոր որոնումները ևս ապարդյուն են ավարտվել
Մալայզիայի տրանսպորտի նախարարությունը կիրակի օրը հայտարարել է, որ 12 տարի առաջ անհետացած Malaysia Airlines-ի MH370 չվերթի մնացորդների վերջին որոնումները հունվարին ավարտվել են առանց որևէ արդյունքի։
239 ուղևոր տեղափոխող Boeing 777-ը անհետացել էր ռադարների էկրաններից 2014 թվականի մարտի 8-ին՝ Կուալա Լումպուրից Պեկին թռչելիս։ Ուղևորների երկու երրորդը չինացիներ էին, մնացածը՝ մալայզիացիներ, ինդոնեզացիներ և ավստրալիացիներ, ինչպես նաև Հնդկաստանի, ԱՄՆ-ի, Նիդեռլանդների և Ֆրանսիայի քաղաքացիներ։ Իշխանությունները բազմիցս փորձել են պարզել, թե ինչ է պատահել MH370 չվերթի հետ՝ սկսելով որոնումներ, որոնք ներառում էին ավիացիայի պատմության մեջ ամենամեծը։ Սակայն ո՛չ ինքնաթիռը, ո՛չ ուղևորները, ո՛չ էլ թռիչքի տվյալների ձայնագրիչները չեն հայտնաբերվել։ Անհետացած չվերթի վերջին որոնումները, որոնք սկսվել են դեկտեմբերին և ղեկավարվել են բրիտանա-ամերիկյան Ocean Infinity ընկերության կողմից, ընդգրկել են մոտավորապես 15,000 քառակուսի կիլոմետր տարածք։ Ընկերությունը կիրառել է ինքնավար ստորջրյա անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք կարող են սուզվել մինչև 6,000 մետր խորության վրա։ Սակայն, ըստ Մալայզիայի տրանսպորտի նախարարության հայտարարության, ջանքերը «ոչ մի արդյունք չտվեցին»։ Դրանք պաշտոնապես չեղարկվել են հունվարի 23-ին։
BBC-ի փոխանցմամբ՝ Malaysia Airlines-ի MH370 չվերթի անհետացումը մնում է պատմության մեջ ամենաառեղծվածային ավիացիոն միջադեպերից մեկը։ MH370 չվերթի ինքնաթիռը անհետացել է 2014 թվականի մարտի 8-ին թռիչքից մեկ ժամ անց։ Boeing 777-200-ը, որը տեղափոխում էր 227 ուղևոր և անձնակազմի 12 անդամ, պետք է հատեր Վիետնամի օդային տարածքը, երբ կտրուկ փոխել է ուղղությունը, որից հետո կապը կորել է օդային երթևեկության կարգավարների հետ։ Ռադարային տվյալները ցույց են տալիս, որ ինքնաթիռը շեղվել է իր սկզբնական երթուղուց։ Ինքնաթիռի առեղծվածային անհետացումը հանգեցրել է ավիացիայի պատմության մեջ ամենածավալուն և թանկարժեք որոնումներից մեկին։ Ինքնաթիռի անհետացումից հետո սկսված որոնումներին մասնակցել են 26 երկրներից մոտ 60 նավ և 50 ինքնաթիռ։ Հազարավոր օվկիանոսագետներ, ավիացիոն ինժեներներ և սիրողական որոնողներ մանրակրկիտ ուսումնասիրել են թռիչքի մասնատված տվյալները՝ փորձելով որոշել, թե որտեղ են դրանք ավարտվում։
2015 թվականի հուլիսին Հնդկական օվկիանոսում՝ Ռեյունիոն կղզու ափին՝ Մադագասկարից արևելք, հայտնաբերվել են ինքնաթիռի մի քանի ծանր վնասված բեկորներ: Ocean Infinity-ն նախորդ անհաջող որոնումները կատարել է 2018 թվականին: Դրանից առաջ Ավստրալիան երեք տարի որոնում էր ինքնաթիռի բեկորները՝ ավարտելով իր գործողությունները 2017 թվականի հունվարին: 2018 թվականի որոնումներից հետո լրատվամիջոցները, հղում անելով փորձագետներին, ենթադրում էին, որ ինքնաթիռի ուղղությունից շեղումը կարող է դիտավորյալ լինել: Հնարավոր է, որ անձնակազմը, ինչ-ինչ պատճառներով, դիտավորյալ ուղղորդել է ինքնաթիռը դեպի Թաիլանդի և Մալայզիայի օդային երթևեկության կառավարման գոտիների սահմանը, որտեղ ինքնաթիռը կարող էր աննկատ մնալ երկու երկրների ռադարների կողմից: