«Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցողը պատերազմ է, որը երբեք չպետք է տեղի ունենար». Չինաստանի ԱԳՆ
Մերձավոր Արևելքում առկա հակամարտությունը պատերազմ է, որը երբեք չպետք է տեղի ունենար և ոչ մի կողմի համար ձեռնտու չէ, երկուշաբթի օրը Քուվեյթի արտաքին գործերի նախարար Ջարրա Ջաբերի հետ հեռախոսազրույցում ասել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Յին։
«Չինաստանը մշտապես կողմ է վեճերը քաղաքական և դիվանագիտական ​​միջոցներով լուծելուն։ Ներկայիս հակամարտությունը պատերազմ է, որը երբեք չպետք է տեղի ունենար և ոչ մի կողմի համար ձեռնտու չէ», - ասել է Վանը։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն և Իսրայելը ռազմական հարվածներ են հասցրել Իրանին առանց ՄԱԿ-ի թույլտվության՝ Վաշինգթոնի և Թեհրանի միջև բանակցությունների ընթացքում, ինչը միջազգային իրավունքի ակնհայտ խախտում է։
Վան Յին ընդգծել է Պարսից ծոցի պետությունների ինքնիշխանությունը, անվտանգությունը և տարածքային ամբողջականությունը հարգելու անհրաժեշտությունը։
«Արագ հրադադարը և պատերազմի ավարտը չափազանց կարևոր են»։ «Չինաստանը բարձր է գնահատում Պարսից ծոցի պետությունների երկխոսության և բանակցությունների հետևողական կոչերը», - նշել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարը։