Ռուսաստանի Ներքին գործերի նախարարությունը հետախուզում է հայտարարել «Մեդուզա» լրատվական գործակալության գլխավոր խմբագիր Իվան Կոլպակովի (որը համարվում է Ռուսաստանում օտարերկրյա գործակալ, կայքը՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում անցանկալի կազմակերպություն) նկատմամբ:
Հետախուզվողների ցուցակում նշված է, որ նա հետախուզվում է քրեական մեղադրանքներով, սակայն կոնկրետ մեղադրանքները չեն նշվում։
Կոլպակովը «Մեդուզա»-ի գլխավոր խմբագիրն է 2016 թվականի մարտից։ 2018 թվականին նա հրաժարական է տվել ոտնձգությունների սկանդալից հետո, սակայն վերադարձել է պաշտոնին 2019 թվականի մարտին։ «Մեդուզա»-ի գործունեությունը Ռուսաստանի գլխավոր դատախազության կողմից Ռուսաստանում անցանկալի է հայտարարվել 2023 թվականի հունվարին։ Արդարադատության նախարարությունը միաժամանակ նախագիծը ներառել է համապատասխան ցուցակում։
2025 թվականի ապրիլի 17-ին Կոլպակովի դեմ հարուցվել է վարչական գործ՝ Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքի 20.33 հոդվածի համաձայն (անցանկալի կազմակերպության գործունեությանը մասնակցություն)։
2025 թվականի դեկտեմբերի 26-ին դատարանը հեռակա կարգով դատապարտեց «Մեդուզա»-ի հիմնադիր Գալինա Տիմչենկոյին (ով համարվում է Ռուսաստանում օտարերկրյա գործակալ): Նա դատապարտվեց հինգ տարվա ազատազրկման՝ ուղղիչ գաղութում։