Ամերիկյան «Ջերալդ Ռ. Ֆորդ» ավիակիրը հասել է Հունաստանի ռազմաբազա՝ վերանորոգման նպատակով
Ամերիկյան «Ջերալդ Ռ. Ֆորդ» ավիակիրը երկուշաբթի օրը կանգ է առել հունական Կրետե կղզու Սուդա ծոցում՝ Կարմիր ծովից դուրս գալուց հետո, որտեղ այն տեղակայվել էր Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի գործողության շրջանակներում։
Հրապարակման համաձայն՝ ավիակիրը ժամանել է բազա՝ վերանորոգման և մարտի 12-ին նավի վրա տեղի ունեցած խոշոր հրդեհի հանգամանքների հետաքննության համար։
ԱՄՆ-ի ռազմածովային ինստիտուտի տվյալներով՝ հղում անելով ռազմածովային ուժերի աղբյուրին, ավիակիրը մեկ շաբաթից ավելի չի մասնակցի Իրանի դեմ հատուկ գործողություններին:
Մարտի 12-ին հայտնել ենք, որ նավի հետևի լվացքատանը բռնկված հրդեհը տևել է ավելի քան 24 ժամ, մինչև այն լիովին մարվել է։ Աղբյուրը նշել է, որ հրդեհը խաթարել է նավի ամբողջ գործունեությունը։ Հրդեհի մասին նախնական հաղորդագրությունները ցույց են տվել վերանորոգման աշխատանքների անհրաժեշտությունը բազայի մակարդակում։
Հրդեհաշիջման աշխատանքների ընթացքում վիրավորվել է երեք նավաստի։ Ավելի քան 200 նավաստի բժշկական օգնություն են ստացել ածխածնի մոնօքսիդով թունավորման պատճառով։