2002 թվականից ի վեր առաջին անգամ Ռուսաստանը սկսել է վաճառել իր ոսկու պաշարները
Գրեթե քառորդ դարի ընթացքում առաջին անգամ Ռուսաստանի իշխանությունները վաճառում են Կենտրոնական բանկի պահուստներից ֆիզիկական ոսկի՝ դաշնային բյուջեի դեֆիցիտը ծածկելու համար, որը 2022-2025 թվականների համար կուտակային կերպով գերազանցել է 15 տրիլիոն ռուբլին, իսկ այս տարվա առաջին երկու ամիսներին՝ լրացուցիչ 3.5 տրիլիոն ռուբլի։
Կարգավորող մարմնի վիճակագրության համաձայն՝ հունվարին Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը իր պահուստներից վաճառել է 300,000 ունցիա ֆիզիկական ոսկի, իսկ փետրվարին՝ ևս 200,000։ Արդյունքում, Ռուսաստանի ոսկու պաշարները նվազել են մինչև 74.3 միլիոն ունցիա, ինչը չորս տարվա ամենացածր ցուցանիշն է։
Ռուսաստանի ոսկու և արտարժույթի պահուստներից ոսկե ձուլակտորների վաճառքը՝ երկու ամսում 14 տոննա, ամենամեծն էր 2002 թվականի երկրորդ եռամսյակից ի վեր, ըստ Համաշխարհային Ոսկու Խորհրդի վիճակագրության. այդ ժամանակ Կենտրոնական բանկի ոսկու պաշարները նվազել են 58 տոննայով։ Հետագայում, պահուստներից ոսկին վաճառվել է միայն փոքր քանակությամբ՝ մետաղադրամներ հատելու համար։
Կենտրոնական բանկը անցյալ տարվա նոյեմբերի վերջին հայտարարել է իր ոսկու և արտարժույթի պահուստներից ոսկու իրական վաճառք սկսելու ծրագրերի մասին։ Ոսկե ձուլակտորների վաճառքը նախատեսված էր Ազգային հարստության հիմնադրամի ակտիվներով գործարքների «հայելային» շրջանակներում (որոնք կազմում են երկրի ոսկու և արտարժույթի պահուստների մի մասը)։
2022 թվականից ի վեր Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունը ակտիվորեն վաճառում է արտարժույթ և ոսկի ֆոնդից՝ բյուջեն համալրելու համար, որի ռազմական ծախսերը հասել են խորհրդային ժամանակներից ի վեր ամենաբարձր մակարդակին։ Սակայն, մինչև վերջերս, այս ոսկու գործարքները վիրտուալ էին. կառավարությունը թանկարժեք մետաղը վաճառում էր ոչ թե շուկայում, այլ Կենտրոնական բանկին՝ ոսկու պաշարները փաստացի տեղափոխելով «գրպանից գրպան»։ Արդյունքում, ձուլակտորները մնում էին երկրի ոսկու պաշարների մաս, որոնք գերազանցում են 2000 տոննան և աշխարհում հինգերորդն են։
Այժմ, սակայն, իրավիճակը փոխվել է. Կենտրոնական բանկը սկսել է իրականացնել ֆիզիկական ոսկու վաճառքի իրական գործարքներ, ինչպես արդեն անում է Ազգային հարստության հիմնադրամից չինական յուանի հետ։
Ըստ երևույթին, սա պայմանավորված է նրանով, որ Կենտրոնական բանկը չի ցանկանում սպառել իր մնացած յուանի բոլոր պաշարները, գրում են տնտեսագետներ Ալեքսանդրա Պրոկոպենկոն և Ալեքսանդր Կոլյանդրը: Յուանը Կենտրոնական բանկի համար շուկայական գործողությունների և ռուբլու փոխարժեքի վրա ազդելու համար հասանելի վերջին արժույթն է, և թե նրանից որքան է մնացել արտարժույթի պահուստներում, անհայտ է. Կենտրոնական բանկը պատժամիջոցների ենթարկվելուց հետո դասակարգել է իր պահուստների կառուցվածքի վերաբերյալ վիճակագրությունը, և Արևմուտքում նրա ակտիվներից 300 միլիարդ դոլարը սառեցվել է։
Հնարավոր է, որ Կենտրոնական բանկը վաճառել է ոսկի՝ գների աճից շահույթ ապահովելու համար, ըստ «Garda Capital»-ի ներդրումային ռազմավար Ալեքսանդր Բախտինի: Հունվարին ոսկու գինը գերազանցել է 5600 դոլարը մեկ ունցիայի համար. այն աճել է 65%-ով վերջին տարվա ընթացքում, իսկ 2022 թվականի սկզբից՝ 140%-ով: Գների աճի պատճառով ոսկու և արտարժույթի պահուստներում ոսկու բաժինը մի պահ մոտենում էր 50%-ի, ինչը պահանջում էր ռիսկի կենտրոնացման նվազեցում, բացատրում է Բախտինը։
Ներդրումային բանկիր Իլյա Սուշկովը գնահատում է, որ հունվարին ոսկու վաճառքը կարող էր ապահովել մոտ 120 միլիարդ ռուբլի։ Մեկ ամսվա ընթացքում Կենտրոնական բանկը վաճառել է իր ոսկու պաշարների մոտավորապես 0.4%-ը, իսկ ստացված եկամուտը ծածկում է տարեկան բյուջեի դեֆիցիտի միայն 3%-ը, հաշվարկել է նա։
Սուշկովը կարծում է, որ Կենտրոնական բանկը կարող է վերադառնալ ոսկու գնումներին, երբ գներն անկում ապրեն։ 2000-ականների կեսերից կարգավորող մարմինը ամեն տարի ոսկի է գնել, և 2020-ականների վերջին այն գրեթե վեց անգամ մեծացրել էր իր ոսկու պաշարները՝ մոտավորապես 400 տոննայից հասնելով 2300 տոննայի, բայց դադարեցրել էր գործունեությունը պատերազմի սկսվելուց հետո։ Մարտի 1-ի դրությամբ Ռուսաստանի պահուստներում ոսկու արժեքը կազմում էր 384 միլիարդ դոլար, որը կազմում էր ոսկու և արտարժույթի պահուստների 47%-ը։ Կենտրոնական բանկը դրանց ընդհանուր արժեքը գնահատում է 809 միլիարդ դոլար։ Սակայն այս թիվը ներառում է Արևմուտքում սառեցված 300 միլիարդ դոլարը, որը այն այլևս փաստացի չի տիրապետում։