Լարվածություն Ադրբեջան-Թուրքիա հարաբերություններում Իրան-Իսրայել հակամարտության պատճառով
Բաքվի հետազոտական ինստիտուտի վերլուծաբաններն արձանագրում են Բաքվի և Անկարայի միջև խորացող տարաձայնություններ՝ Մերձավոր Արևելքում լարվածության սրման հետևանքով տարածաշրջանային սպառնալիքների տարբեր ընկալումների պատճառով: Թուրքական կառավարամետ լրատվամիջոցները քննադատել են նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ Նախիջևանի վրա Իրանի հարվածին նրա կոշտ արձագանքի համար՝ այն համարելով տարածաշրջանն ավելի լայն հակամարտության մեջ ներքաշելու ռիսկ:
Ի պատասխան՝ Ադրբեջանի խորհրդարանականները մեղադրել են Էրդողանի շրջապատին մոտ կանգնած լրատվամիջոցներին Ալիևի վարչակազմի դեմ արշավ սկսելու մեջ: Մասնագետները սրացումը կապում են Անկարայի՝ Իսրայելի և Իրանի միջև հակամարտությանն անմիջականորեն մասնակցելուց խուսափելու ցանկության հետ, մինչդեռ Երուսաղեմի հետ հարաբերությունները մնում են ռազմավարական նշանակություն ունեցող Բաքվի համար. Իսրայելը զենքի հիմնական մատակարար է և ադրբեջանական նավթի խոշորագույն գնորդներից մեկը:
Եթե թուրք-ադրբեջանական դաշինքն ավելի սառչի, վերլուծաբանները չեն բացառում, որ Ռուսաստանը կարող է վերականգնել տարածաշրջանում իր կորցրած ազդեցության մի մասը, գրում է «Էքսպրես»-ը: